To je to što me zanima!

U malenoj jami je tisuću čuda: Našli izuzetno rijetke kristale

Dinara kao Utah: Speleolozi su otkrili jamu bogatu heliktitima, kojih u Hrvatskoj gotovo i nema. Najpoznatije nalazište heliktita je u američkoj saveznoj državi Utah
Vidi originalni članak

Splitski spelolozi pronašli su krajem travnja zadivljujuću jamu Komorovica 10-ak km u zaleđu Marine kod Trogira s izuzetno rijetkim kristalima i dvjema endemičnim životinjskim vrstama. Na području dinarskog krša dosad je istraženo oko 10 tisuća speleoloških objekata, a u ovoj kod sela Dograde pronađeni su heliktiti, formacije koje nastaju u vapnenačkim špiljama, a razlikuju se od stalaktita, osim po obliku, i jer se rastu u svim smjerovima neovisno o sili teže. 

- Na jamu nam je ukazao Nediljko Šalov, mještanin Dograde, a morali smo odmaknuti kamene blokove koje je netko nabacao na ulaz kako bi ušli. Po samom izgledu i dubini jama i nije nešto različitija od drugih. No, zamijetili smo da je osjetno toplija od drugih, da nam ne treba niti zaštitno odijelo kao drugdje. Dubina do sada istraženog dijela jame je oko 50 m, ali još na dva mjesta postoji mogućnost napredovanja u dubinu – kazao je voditelj istraživanja Tonći Rađa, speleološki instruktor i predsjednik Speleološkog društva "Špiljar".  

Speologe na 30-ak metra dubine iznenadili su grozdovi heliktita. Najvjerojatnije su izrasli u Komorovici zbog utjecaja toplijeg zraka. 

- Cijela jama obiluje sigastim saljevima i koraljima, stagmitima i stalaktitima, a najveća posebnost su kristalni heliktiti koji su izuzetno rijetki, posebice ovi veličine 20-ak cm. Razlikuju se i po obliku i rastu od nama poznatih. Heliktite smo do sada samo jednom pronašli, ali bitno različite od ovih, u jami koja je kilometar dalje - kazao je Rađa. 

Najpoznatije nakupine heliktita nalaze se u špilji Timpanogos Cave u američkoj državi Utah. Kod nas ih gotovo nema. Osim toga, brojne i špilje i jame u dinarskom kršu gotovo da nemaju nikakvu turističku i gospodarsku vrijednost, iako obiluju endemičnom faunom. 

- I u Komorovici pronašao sam sitnog člankonošca – lažištipavca od 2 mm, te jednog pužića. Siguran sam da se radi o endemskim vrstama koje su već sada u fazi znanstvene obrade i očekujem da će do kraja ove godine biti i objavljenje – najavio je Rađa koji je do sada pronašao 70-ak endemskih vrsta u dinarskom kršu.

Idi na 24sata

Komentari 56

  • happy-angel 09.05.2013.

    predivne i fascinirajuce slike,....

  • 09.05.2013.

    Hoće li i na to dat koncesiju Amerikancima? Sve za šolde....

  • 09.05.2013.

    Svašta mi imamo, a nemamo....

Komentiraj...
Vidi sve komentare