Postavljanje uređaja od kojih je jedan seizmograf i akcelerograf vodio je seizmolog Krešimir Kuk.
- To su uređaji koje je nedavno kupila Vlada RH i oni se uglavnom postavljaju na područjima gdje se mogu očekivati potresi, a prije svega tamo gdje su i bili potresi. Kako je jaki potres 29. prosinca pogodio područje Siska, Gline, Petrinje, a najjače podrhtavanje tla je zabilježeno na području Petrinje onda smo se odlučili za tu lokaciju – pojašnjava nam dr. Ivica Sović iz Seizmološke službe pri PMF -u.
Akcelerografi, kojih ranije nije bilo, služe za bilježenje jačih potresa, onih magnitude iznad pet stupnjeva i smještaju se uglavnom u zgradama i na užim područjima na kojima bilježe sve aktivnosti iznad snage koja je pogodila područje Banije. Seizmografi su uređaji koji bilježe cijelu seizmičku aktivnost šireg područja i one najslabije potrese koje akcelerografi ne mogu i služiti će za evidentiranje seizmičnosti područja Banije, odnosno Banovine.
Kako nam je pojasnio Sović nakon jakog potresa slijedi još nekoliko mjeseci podrhtavanje tla dok se aktivnosti doslovce sasvim ne smire. Sve se bilježi na karticu, a uređaji mogu biti umreženi sa Sezmiološkom službom koja istog treba preko uređaja dobije podatke u realnom vremenu.
Podaci koji su zabilježeni na nekom području, poput ovog razornog koncem prošle godine služe prije svih građevinarima, a ponajprije projektantima. Kako bi se kod novih zgrada koje će se projektirati i graditi na trusnim područjima poput ovog nadomak Zagrebu zlato projektirati zgrade koje bi trebale postati otporne na podzemna gibanja kako bi se u budućnosti izbjegla razaranja i ljudske žrtve.
Kako nam je rečeno nabavljeno je oko 20-tak novih uređaja, poznate američke tvrtke Kinemetrics. Jedna od prednosti takve opreme koja je nedavno nabavljena je mogućnost njezinog seljenja, jer se ne radi o opremi i uređajima koji su fiksirani za jedno područje.