Međunarodna zračna luka u Damasku ponovno je otvorena u ponedjeljak nakon prekida izazvanog izraelskim zračnim udarima u kojima su četiri osobe poginule, objavio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR).
Ovo je drugi put u manje od sedam mjeseci da je zbog izraelskih napada bila izvan funkcije zračna luka Damaska u kojoj su prisutni borci povezani s Iranom i libanonskim proiranskim pokretom Hezbollah.
"Četiri borca, od kojih su dvojica sirijski vojnici, ubijena su u izraelskom bombardiranju", rekao je Rami Abdel Rahman, direktor SOHR-a, organizacije sa sjedištem u Velikoj Britaniji.
Rahman nije mogao navesti državljanstvo drugih žrtava.
Službena sirijska novinska agencija Sana, pozivajući se na vojni izvor, potvrdila je da su dva sirijska vojnika poginula u napadu u ranim jutarnjim satima na ponedjeljak.
"Izraelski neprijatelj izveo je zračnu agresiju baražnom vatrom projektila na međunarodnu zračnu luku u Damasku i okolicu" te je prouzročio "smrt dvojice vojnika, ranjavanje druge dvojice i materijalnu štetu", piše agencija.
U priopćenju nekoliko sati poslije udara, sirijsko ministarstvo za promet objavilo je da je zračna luka ponovno u funkciji i da će se obnoviti letovi od 9 sati po mjesnom vremenu.
SOHR navodi da su izraelski napadi ciljali "položaje Hezbollaha i proiranskih skupina u zračnoj luci i okolici, uključivo skladište oružja".
Od početka građanskog rata u Siriji 2011. Izrael je izveo stotine zračnih napada na Siriju ciljajući položaje sirijske vojske, proiranskih snaga i libanonskog Hezbollaha.
IzraeIske vlasti ne komentiraju svoje napade na Siriju no redovito tvrde da neće dopustiti Iranu da širi svoj utjecaj na Siriju.
U govoru 29. prosinca u Izraelskom institutu za nacionalnu sigurnost, izraelski general Aviv Kohavi rekao je da "vojska koju Iran pokušava uspostaviti na cijelom Bliskom istoku" prijeti Izraelu i svijetu.
Izraelsko zrakoplovstvo bombardiralo je 10. lipnja zračnu luku jugoistočno od sirijske prijestolnice zbog čega su uzletno-sletne staze dva tjedna bile izvan funkcije.
Zračna luka u Alepu, drugom najvećem gradu u Siriji, također je bila zatvorena nekoliko dana u rujnu zbog izraelskih zračnih napada.
Rat u Siriji koji se razbuktao 2011., nakon prodemokratskih prosvjeda protiv režima predsjednika Bašara al Asada, odnio je pola milijuna ljudskih života, uništio infrastrukturu te zemlje, a zbog njega su milijuni Sirijaca izbjegli te su raseljeni unutar vlastite domovine.
Nakon godina krvavih sukoba i bombardiranja, rat se uglavnom smirio zadnje tri godine, no sporadični sukobi izbijaju u toj razjedinjenoj zemlji, a nastavljaku se i napadi džihadista uglavnom u njezinim istočnim dijelovima.
Prema podacima SOHR-a koji ih prikuplja iz velike mreže svojih izvora u Siriji, samo u 2022. ubijeno je najmanje 3.825 ljudi, od kojih 162 civila i među njima 321 dijete. To je najmanji broj žrtava od 2011., a u 2021. ubijeno je 3.882 ljudi.