'Crni' petak jučer je dobio potpuno suprotno značenje. U istom danu najavljeno je tako poskupljenje goriva, telekomunikacijskih usluga, grijanja, ali i registracija automobila.
Još jedno poskupljenje goriva
Mediji su najavili da ćemo od sljedećeg tjedna litru dizela plaćati 83 lipe skuplje za litru, što nas dovodi do cijene od oko 13.97 kuna. Litra benzina građane će koštati oko 70 lipa više, što će iznositi 14.56 kuna po litri. Plavi dizel poskupjet će 84 lipe, pa će litra biti 10.09 kuna.
Od utorka je osnovni dizel poskupio za 22 lipe po litri pa trenutno košta 13.14 kuna, a benzin tri lipe po litri, zbog čega se sad prodaje za 13.86 kuna u svojoj običnoj verziji. Premium varijante dizela i benzina iznose 14.51 kunu te 15.33 kune.
Telekomunikacijske usluge poskupljuju i za 20 kuna
Korisnici A1 Homebox usluge nedavno su dobili obavijest kako će im cijena usluge porasti za 20 kuna, što opravdavaju poboljšanjem usluge, stabilnijim internetom i 'sve većom količinom interneta'. Objašnjavaju kako moraju povećati ulaganja zbog situacije na tržištu, pozivajući se na poskupljenje energenata što povećava troškove poslovanja.
Korisnici Homeboxa mogu do kraja lipnja besplatno raskinuti ugovor. Od početka srpnja cijene diže i Telemach.
- Od 2020. do 2022. nismo mijenjali cijene usprkos tržišnim poremećajima uzrokovanim pandemijom i zatvaranjem gospodarstva. Sada, od 1. srpnja 2022., naši najprodavaniji mobilni paketi obogaćuju ponudu novim uslugama te povećavaju iznos mjesečnih naknada u rasponu 3-8 kn (PDV uključen). Svi ostali mobilni paketi, kao i paketi mobilnog interneta, također povećavaju iznos naknada u istom rasponu. Prosječna stopa povećanja naknada tako je 3.95%, značajno ispod stope inflacije, čime nastavljamo omogućavati sadržajno i cjenovno najizdašniju ponudu na tržištu - navode iz Telemacha.
Mediji javljaju da i Hrvatski telekom planira objaviti povećanje cijena, no za koliko i koje usluge, još nije poznato.
Niti HEP nema dobre vijesti
HRT javlja kako će poskupjeti grijanje stanovnicima Zagreba, Osijeka, Siska, Velike Gorice, Samobora i Zaprešića, a ove cijene su, kažu iz HEP-a, zadnji put mijenjali prije deset godina. U međuvremenu je veleprodajna cijena plina porasla za čak 1500 posto.
- Uzevši u obzir nastavak rasta troškova poslovanja, korekcija cijena toplinske energije je neizbježna. S tim ciljem, u ovom se trenutku pripremaju podloge za podnošenje zahtjeva Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA-i) za utvrđivanje iznosa tarifnih stavki za proizvodnju i za distribuciju toplinske energije - poručuju iz HEP-a.
Za poskupljenje registracije kriva - divljač
Građani će na svojim džepovima osjetiti i tridesetak kuna skuplje registriranje automobila, i to zbog dodatnog osiguranja od naleta na divljač.
- Od 1. lipnja nažalost definitivno nemamo osiguravajuće kuće koja bi kvalitetno odradila posao osiguranja jer nitko se nije prijavio na tender koji je raspisalo Ministarstvo poljoprivrede. Imamo sada složenu situaciju, ali Hrvatski lovački savez pokušao je u suradnji i u dogovoru s Ministarstvom tu problematiku ublažiti - rekao je Ivan Kutnjak, član Izvršnog odbora Hrvatskog lovačkog saveza.
Ministarstvo poljoprivrede ponudilo je osiguravajućim kućama 40 milijuna kuna kao jedinstvenu policu koju ona nisu prihvatila, pa je na drugom natječaju podiglo taj iznos na 50-ak milijuna kuna. U prijelaznom razdoblju dok se ne pronađe osiguravatelj, šteta od naleta na divljač financirat će se upravo iz proračuna Ministarstva preko Hrvatskog lovačkog saveza.