Hrvatsko ratno zrakoplovstvo u četvrtak je dobilo šest od ukupno 12 naručenih borbenih zrakoplova Rafale koji su naručeni od Francuske. U emisiji Otvoreno HRT-a povijesni dan za Hrvatsku komentirao je bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, član upravnog odbora Hrvatskog generalskog zbora Josip Štimac.
- Ostvario se san koji se možda trebao ostvariti prije 20 godina. Dobili smo moćno sredstvo odvraćanja, jer takvi strojevi kao što je Rafale znače puno za obranu, sigurnost i stabilnost jedne zemlje. Možemo reći da smo članica NATO-a koja je ravnopravna s ostalima i koja može jednako doprinijeti ostvarenju sigurnosti kompletne zajednice - kazao je Štimac.
Naglašava da se razlika između MiG-ova 21 i Rafalea mjeri se u "svjetlosnim godinama". Slični su po gabaritima, ali MiG-21 ima manju površinu krila pa može manje nositi, no brži je od Rafalea.
- Bitna je nosivost. Rafale nosi devet i pol tona, a MiG-21 jednu tonu naoružanja, goriva i sl. Rafale ima četiri do pet puta veći taktički radijus nego MiG-21. MiG-21 nosio je infracrvene i radarski vođene rakete dometa 5-10 kilometara, a Rafale ima 100-200 kilometara - objašnjava Štimac.
Ante Deur, HDZ, potpredsjednik saborskog Odbora za obranu, ističe da su Rafalei jasna poruka da su hrvatske oružane snage spremne i da nam se više ne može dogoditi situacija poput one 1991. godine kad smo bili nemoćni i bez naoružanja. S novima naoružanjem dobivamo sigurnost u cijelom okruženju i Europi pokazujemo da smo dobili snažne zrakoplove.
- Svatko tko pogleda Hrvatsku vojsku i državu zna što ga može čekati. Jasna poruka da je ovo moderno i snažno naoružanje, prije svega za odvraćanje - rekao je Deur.
Predsjednik saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost Siniša Hajdaš Dončić kazao je kako je nacionalna sigurnost zadovoljavajuća, ali da će Hrvatska i dalje morati jačati svoje vojne i sigurnosne sposobnosti.
Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost, rekao je da je naša nacionalna sigurnost zadovoljavajuća. Ističe kako su ljudi najvažniji resurs i dalje da trebati ulagati u njih, te da je važno jačati domaću vojnu industriju.
- Imamo određenih kibernetičkih ugroza, državno sponzoriranih napada, ali s obzirom na to da živimo u turbulentnom vremenu Hrvatska će i dalje morati jačati svoje vojne i sigurnosne sposobnosti. Morat ćemo vidjeti kako bismo osobito što se tiče obrane došli preko 2 posto BDP-a, što je jedan od uvjeta. I ne treba zanemarivati ni ostale vidove vojske, od pješaštva do mornarice, rekao je Hajdaš Dončić i pritom istaknuo mornaricu kao granu s kojom se najviše kasni - kazao je Hajdaš Dončić.
Kako kaže, iako smo u NATO savezu i dalje smo mali narod koji se najviše mora uzdati u sebe.
- To nas je povijest naučila - rekao je Hajdaš Dončić naglasivši kako su u zadnjih osam godina uloženi ogromni novci u poboljšanje kvalitete i sigurnosti Hrvatske vojske.