Projekt je inicirao osječki Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, a njegov predsjednik Dario Štolba obećava da će softver biti besplatan za sve zainteresirane i moći će se, zajedno s uputama za korištenje, skinuti s web stranica Centra.
Centar će od idućeg polugodišta u osječkim osnovnim školama organizirati seminare, koje će voditi psiholozi, forenzičari i djelatnici MUP-a, a planira seminare sličnog sadržaja po cijeloj Hrvatskoj. Istraživanje Hrabrog telefona i Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, koje je provedeno 2003. godine na uzorku od 4000 učenika od 4. do 8. razreda osnovnih, te prvog i drugog razreda srednjih škola, pokazalo je da se čak 90 posto djece služi kompjutorom. Od 73 posto djece u Hrvatskoj koja su imala određena iskustva s internetom, 27 posto bilo ih je izloženo seksualnim porukama. Četvrtina tih poruka je došla s nepoznatih adresa, osam posto s adresa poznatih osoba i bliskih prijatelja, a sedam posto ih je dobilo adresu na koju se trebaju javiti.
Stručnjaci upozoravaju da su tinejdžeri znatiželjni, što ide na ruku pedofilima koji im u početku šalju viceve i šale, te ih tako navlače na teme spolnosti i seksualnosti. Pedofili najprije kreću s "nevinim" pitanjima, raspituju se ima li koga kod kuće ili u sobi, te tko od ukućana koristi kompjutor. Ako procijeni da je komunikacija rizična, pedofil se povlači, no ako je siguran, pokušava osvojiti povjerenje djeteta, odnosno započinje s procesom "groominga".
Roditelji bi, bez obzira na povjerenje koje imaju u dijete, trebali kontrolirati stranice koje ono posjećuje, što se posebno odnosi na mlađe adolescente. Djecu treba upozoriti da ne smiju pristati na susrete s nepoznatim osobama, a ako ipak pristanu trebaju ići s roditeljima. Problem je što su danas djeca informatički pismenija od svojih roditelja, a starije adolescente puno je teže kontrolirati nego mlađe.