Dok se parlament priprema za glasovanje o uvođenju novih mjera štednje, grčki sindikati počeli su 48-satni opći štrajk, najveći ove godine. Zbog štrajka su zatvoreni vladini uredi, tvrtke, javne službe pa čak i trgovine i pekarnice. Masovno okupljanje očekuje se pred zgradom parlamenta, poprištu lipanjskih sukoba prosvjednika s vlastima.
Grčki premijer George Papandreou, javlja Reuters, u utorak je posljednji put od sugrađana zatražio potporu uspoređujući situaciju u kojoj se nalazi Grčka s ratom i naredio svojim stranačkim kolegama da podupru nove mjere štednje.
- Kao ljudi moramo ustrajati u ovom ratu, a kao vlada i parlamentarna većina moramo poduzeti sve kako bi u njemu pobijedili - kazao je Papandreou te dodao kako će pobjedu odnijeti uime svoje zemlje i bit ćemo ustrajni.
- Zato sam ovdje! - naglasio je.
Iako premijer očekuje izglasavanje novih mjera štednje, njegovoj sigurnosti prijeti nesloga u stranci koja je pod velikim pritiskom javnosti. Jedan od njegovih zamjenika u ponedjeljak je podnio ostavku, a najmanje dvojica stranačkih kolega zaprijetila su kako neće glasovati za predložene mjere.
Grčka je posljednjih dana okusila utjecaje štrajka. Iza manjih i ne toliko dobro organiziranih štrajkova na ulicama Atene ostale su hrpe smeća, turistički lokaliteti bili su zatvoreni baš kao i razni vladini uredi uključujući ministarstvo financija.
- Poslat ćemo glasnu poruku vladi i političkom sustavu - kazao je Costas Tsikrikas, šef najvećeg sindikata zaposlenika u javnom sektoru te dodao kako očekuju velik odaziv.
Prosvjednici su se u raznim dijelovima Atene počeli okupljati u 8 sati po lokalnom vremenu, a nakon toga svi zajedno krenuli su prema parlamentu.
Novo - neredi diljem zemlje
Deseci tisuća prosvjednika u Grčkoj sukobili su se s policijom ispred zgrade parlamenta. Gađali su policiju kamenjem i Molotovljevim koktelima kako bi ih natjerali na povlačenje, a u tome su djelomično i uspjeli. Prvi put od početka krize prije dvije godine, prosvjednici su se uspjeli približiti Parlamentu. Više od 5.000 policajaca je raspoređeno na ulicama Atene, a neredi su i u Saloni.
- Nemamo budućnosti ovdje. Mladi žele otići u inozemstvo i imaju pravo - rekla je Anastasia Kolokotsa (17), jedna od prosvjednica.