Hladnoća, vjetar, kiša i snijeg obilježje su vremena ovog jutra u gotovo cijeloj Hrvatskoj. U Lici, Gorskom kotaru, Slavoniji i na Banovini pada snijeg, a prve pahulje oko 7 sati ujutro zalepršale su i iznad Zagreba.
U istočnoj i središnjoj Hrvatskoj vrijeme je potencijalno opasno zbog snijega i leda na cestama i pločnicima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Ljudima se savjetuje da pripaze pri vožnji, ali i hodanju na skliskim površinama.
POGLEDAJTE VIDEO (Savjeti za vožnju po snijegu):
U Lici i Gorskom kotaru, gdje je snijeg padao i jučer, moglo bi biti problema u cestovnom i željezničkom prometu. Najviše snijega ima na Zavižanu, prema jutrošnjem mjerenju 25 cm. U Gospiću je 21 cm snijega, na Plitvicama 19, Slunju 16, Ogulinu 12, Otočcu 11, Delnicama 9...
POGLEDAJTE VIDEO (Kako montirati lance za snijeg):
Na Jadranu se očekuje obilnija kiša zbog koje bi neka područja mogla i poplaviti. Kao i u ostatku zemlje mogući su problemi u prometu što je vidljivo i iz posljednjeg izvještaja HAK-a.
Vakula: U petak i subotu ne krećite na put!
- Valja upozoriti da će snijega nošenog burom biti i na dijelu sjevernog Jadrana, a u petak navečer je u unutrašnjosti Dalmacije moguća kiša koja se smrzava u dodiru s hladnom podlogom. Zbog svega ovoga, tijekom petka i subote, ne morate li, ne krećite na put, posebice ne bez zimske opreme kroz gorsku Hrvatsku. A ako baš morate, preporučujem pratite izvještaje HAK-a - poručio je meteorolog HRT-a Zoran Vakula.
Vakula dodaje kako će u noći na nedjelju slijedi razvedravanje i veliki pad temperature, osobito u kopnenom području, gdje će biti česte poledice, a i mogućih problema zbog smrzavanja neočišćenog snijega na kolnicima i pločnicima.
- Zimskog će ugođaja u većini Hrvatske biti i u sljedećem tjednu - navodi Vakula.
Kamioni ne mogu prema Rijeci
Zbog olujnog vjetra od 6,30 sati samo za osobna vozila otvorena je dionica autoceste A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice.
Zbog jakog vjetra na Jadranskoj magistrali (DC8) između Senja i Karlobaga promet je zabranjen za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I.skupina vozila), a na dionicama Bakar-Senj i Karlobag-Sveta Marija Magdalena, autocesti A7 Draga-Šmrika i lokalnoj cesti Križišće-Kraljevica (LC58107) zabrana je još za dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina vozila).
Od 5,30 sati jutros zimski su uvjeti na autocesti A6 Rijeka-Zagreb, između čvorova Bosiljevo i Kikovica. Promet je zabranjen za kamione s prikolicom i tegljače s poluprikolicom te ostala vozila bez propisane zimske opreme.
Za kamione s prikolicom i tegljače s poluprikolicom trenutačno nema otvorenih cesta iz unutrašnjosti prema Rijeci i obratno.
Razvedravanje u subotu popodne
Vrijeme će danas biti oblačno, na Jadranu uz kišu, a na kopnu snijeg, češći i obilniji u drugom dijelu dana. Mjestimice će se stvoriti i deblji snježni pokrivač, ponajprije u gorju. U Dalmaciji je lokalno moguća obilnija oborina praćena grmljavinom. Snijega nošenog vjetrom bit će i na sjevernom Jadranu, dok je ponegdje u unutrašnjosti Dalmacije navečer moguća kiša koja se smrzava u dodiru s hladnim tlom. Vjetar u unutrašnjosti slab i povremeno umjeren sjeveroistočni. Na Jadranu će puhati jaka bura s olujnim udarima, a na jugu zemlje istočnjak i jugo. Najviša dnevna temperatura zraka na kopnu od -2 do 2, na Jadranu od 4 do 9 °C, no na krajnjem jugu malo toplije, javlja DHMZ.
Sutra se očekuje pretežno oblačno, na kopnu uz snijeg, a na Jadranu kišu. Snijeg će biti češći na istoku i u gorju, a kiša u Dalmaciji gdje na jugu u prvom dijelu dana lokalno može biti i obilnija. Od podneva postupan prestanak oborine i djelomično razvedravanje sa zapada. Puhat će povremeno umjeren, u gorju na udare i jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Na Jadranu umjerena i jaka bura, često s olujnim udarima. Temperatura zraka na kopnu većinom između -3 i 2, u gorju ponegdje i malo niža. Na Jadranu najniža jutarnja uglavnom između 1 i 5, a najviša dnevna od 5 do 9 °C. Na jugu toplije.
Za sve je kriva sredozemna ciklona
Tijekom četvrtka počeo je utjecaj sredozemne ciklona na vremenske prilike u našim krajevima. Oborine su prvo zahvatile otvoreno more i vanjske otoke, a potom ih je bilo i uz obalu, te u gorskim krajevima.
Snijeg je jučer kratko padao i u unutrašnjosti Istre, na Braču, Kozjaku, Klisu, Mosoru, Muću, Gornjim Brelima...
Zaštitite vodomjere!
Splitski Vodovod i kanalizacija (ViK) izvijestili su jutros građane da zbog niskih temperatura zraka koje se spuštaju ispod nule obvezno zaštite svoje interne vodomjere i vodne instalacije od smrzavanja.
"Sve naše potrošače upozoravamo da na vrijeme provjere i poduzmu zaštitne mjere kako uslijed smrzavanja vode u cijevima ne bi dolazilo do prekida isporuke pitke vode domaćinstvima. Napominjemo da interne vodovodne instalacije čine svi cjevovodi i interni vodomjeri iza šahte priključka (glavnog vodomjera). Za njihovo održavanje su zaduženi korisnici, a u sklopu mjera od smrzavanja, potrebno je zaštiti vodovodne instalacije, prvenstveno okno vodovodnog priključka te instalacije koje su izložene hladnoći (vanjske slavine, cijevi koje su izvan objekata) i u negrijanim objektima (vikendice, garaže, konobe i sl.)", poručili su građanima u svom priopćenju iz ViK- a.
Kako se dalje navodi u priopćenju, s obzirom na najave skoroga razdoblja niskih temperatura zraka koje bi se mogle spuštati i ispod ništice potrošačima predlažu za zaštite vodomjerno okno priručnim sredstvima poput dasaka, starih deka, tkanine, stiropora, slame, jutenih vreća, da ispuste vodu iz slavina u dvorištu i internih vodovodnih cijevi koje nisu na propisanoj dubini.
Osim toga u vikendicama i ostalim objektima koji se ne koriste redovito ili u kojima nitko ne stanuje te kod odlaska na duži put treba se zatvoriti ventil iza vodomjera i ispustiti vodu, te pripaziti na vodomjere u zgradama u podrumskim prostorijama koje nisu grijane, posebno u prostorima koji imaju nezaštićene otvore (razbijene podrumske prozore, otvore u zidovima.
Stariji se trebaju čuvati hladnoće
Starije osobe spadaju u rizičnu skupinu pučanstva koja je posebno osjetljiva na hladnoću pa trebaju izbjegavati izlazak po hladnoći, dok se pri izlasku trebaju zaštititi kapom, šalom, rukavicama i odjenuti toplu komotnu odjeću i obuću, poručuju iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar".
Referentni centar Ministarstva zdravstva za zaštitu zdravlja starijih osoba - Služba za javnozdravstvenu gerontologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" u petak je objavio preporučene mjere zaštite zdravlja starijih osoba zbog hladnoće.
Starije osobe zbog sniženog bazalnog metabolizma, promjena u organima i organskim sustavima tijekom fiziološkog starenja i nedostatne tjelesne aktivnosti spadaju u rizičnu skupinu pučanstva, posebno osjetljivu na hladnoću.
Starije osobe preporučljivo je kontaktirati i posjećivati češće te se brinuti o njihovim životnim, stambenim, socijalnim i zdravstvenim potrebama, dok starija osoba uz sebe uvijek mora imati osobne podatke (ime i prezime, godinu rođenja, adresu stanovanja), popis lijekova koje uzima i telefonski broj osobe koju se može kontaktirati.
Izlazak po hladnoći u pravilu treba izbjegavati, pogotovo u ranim jutarnjim i noćnim satima, a osobito bolesnici oboljeli od kardiovaskularnih, respiratornih i endokrinih bolesti te oboljeli od Alzheimerove bolesti i drugih demencija.
Prilikom izlaska treba zaštititi glavu kapom, ruke rukavicama i prekriti usta šalom zbog prevencije direktnog udisanja hladnog zraka, te izbjegavati hodanje po zaleđenim površinama.
Bitna je slojevita i ne uska odjeća s vanjskim slojem koji je nepropustan na vjetar i vlagu, a po mogućnosti odjeća treba biti napravljena od prirodnih materijala. Obuća također mora biti komotna, primjerena temperaturi te otporna na vlagu, bez visokih potpetica zbog sprečavanja padova i ozljeda.
Treba pripaziti da su prostorije u domu dovoljno tople (nikako hladnije od 18°C), na znojenje ili drhtavicu, simptome poput trnjenja prstiju, gubitka osjeta, izrazito blijede ili crvene kože, na dovoljan unos tekućina (pogotovo čajeva ili juha), kao i da se izbjegava teži fizički rad (osobito čišćenje snijega).