Za napad autobombom u Ankari osumnjičena je žena koja se 2013. godine pridružila militantoj grupi Radnička partija Kurdistana, potvrđeno je danas iz službenih izvora. Žena je rođena 1992. godine u istočnom turskom gradu Kars.
U eksploziji u nedjelju navečer poginulo je najmanje 37 ljudi, a 125 ih je ranjeno, objavio je dan nakon tragedije turski ministar zdravstva Mehmet Muezzinoglu.
Automobil pun eksploziva dignut je u zrak kod trga Kizilay. Iako još nitko nije preuzeo odgovornost za napad, sigurnosne službe za Reuters su kazale kako sumnjaju na kurdsku Radničku stranku.
Od nedjelje navečer sud u Ankari zabranio je internetski pristup Facebooku i Twitteru nakon što su korisnici počeli dijeliti fotografije s mjesta eksplozije, objavili su lokalni mediji.
Proglašen je policijski sat u jugoistočnom gradu Sirnaku, pretežno naseljenom Kurdima. Policijski sat počinje danas u 23 sata.
Česti napadi u Turskoj
Turski predsjednik Tayyip Erdogan izjavio je da napad neće umanjiti odlučnost Turske u borbi protiv terorizma i da država nikad neće odustati od prava da brani svoje građane.
Jens Stoltenberg, glavni tajnik NATO-a, organizacije čija je Turska članica, "oštro je osudio" napad te je istaknuo da su zemlje saveznice NATO-a solidarne s Turskom u odlučnoj borbi protiv terorizma u svim njegovim oblicima.
Turska vlada tvrdi da su napad 17. veljače u Ankari s 29 žrtava izveli kurdski militanti. Taj se napad dogodio blizu vojne baze, parlamenta i drugih vladinih ustanova.
Militanti Islamske države izveli su od lipnja 2015. najmanje četiri bombaška napada u Turskoj. Napade na vladine institucije i NATO u prošlosti su izvodile i lokalne džihadističke skupine te ljevičarski radikali.