Na dubrovačkom području ovog mjeseca zabilježena su tri slučaja ospica. Trenutno se sumnja na još jedan, piše HRT.
- Za sada nemamo širenja unutar županije. Svi kontakti su obrađeni. Radi se o osobama koje su se zarazile u Bosni i Hercegovini. Imamo uvjete za širenje epidemije, pitanje je samo hoće li doći do kontakta nekog oboljelog kojeg će onda zaraziti- rekao je Mato Lakić, ravnatelj ZZJZ-a Dubrovačko-neretvanske županije.
- Kao mjera opreza Opća bolnica Dubrovnik je sukladno možebitnoj pojavi ospica poduzela određene mjere među kojima je i dopremanje kontejnera u kojem bi se trebalo u slučaju većeg broja zaraženih osoba raditi testiranje - rekao je za HRT ravnatelj dubrovačke bolnice Mario Bekić.
Među oboljelima je i dvoje djece.
- Radi se o dvije oboljele osobe koje su se zarazile u BiH i gdje trenutno vlada epidemija ospica. Jedna osoba je dijete iz BiH koje je za prvosvibanjske praznike boravilo u Dubrovniku i gdje su na Dječjem odjelu OB Dubrovnik dokazane ospice. Drugi slučaj je školsko dijete iz Dubrovnika koje je u sklopu međunarodnog natjecanja u baletu boravilo u BiH i tamo se zarazilo - za DUlist su rekli iz epidemiološke službe. Djeca nisu bila cijepljena protiv ospica.
Za treću zaraženu osobu ne navodi se tko je, kao niti za sumnjivi slučaj. No, svi su se zarazili u BiH.
- Činjenica je da, ako uđe virus u populaciju koja je neimuna ili nije dobro procijepljena, postoji velika potencijalna opasnost od širenja bolesti, tim više kad je riječ o ospicama kao jednoj visoko zaraznoj bolesti - rekao jeza HRT Zoran Barušić, infektolog i zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.
Od početka godine u entitetu Federacije Bosne i Hercegovine 3000 djece oboljelo je od ospica koje u kombinaciji s velikim kašljem predstavljaju veliki zdravstveni rizik za njih, što je rezultat male procijepljenosti najmlađih obveznim cjepivima, upozorili su danas zdravstveni dužnosnici. Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo FBiH dr. Siniša Skočibušić izjavio je za medije u Mostaru kako je stanje zabrinjavajuće jer mala djeca nisu u dovoljnoj mjeri cijepljena osnovnim cjepivima protiv dječjih zaraznih bolesti.
- Osim ospica suočavamo se i s epidemijom velikog kašlja. Velika zabrinutost leži u činjenici da se radi o cjepivima protiv preventivnih bolesti - izjavio je Skočibušić.
Dodao je kako je od kraja prošle godine do danas proglašena epidemija ospica u tri županije, Tuzlanskoj, Sarajevskoj i Zeničko-dobojskoj, te da je u Federaciji BiH zabilježeno 3000 slučajeva obolijevanja. Jedno dijete je preminulo od posljedica komplikacija kombinacijom dviju zaraznih bolesti.
U Tuzli i Živinicama 13 djece hospitalizirano je zbog teških komplikacija izazvanih ospicama što je rezultat niskog stupnja cijepljenja. Najveći broj zaraženih su djeca predškolskog i školskog uzrasta, a glavni put prijenosa bio je preko vrtića. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH procijepljenost protiv ospica iznosi nešto iznad 50 posto, dok je za postizanje kolektivnog imuniteta potrebno da 95 posto populacije bude cijepljeno.