Vlada Federacije BiH u četvrtak je odlučila da će od početka travnja veleprodajna cijena prirodnog plina biti niža za 12,53 posto.
Radi se o smanjenju cijene plina za 12,53 posto od 1. travnja ove godine, a novu, nižu cijenu plina plaćat će građani i gospodarstvo, pojasnili su iz ministarstva energetike, industrije i rudarstva.
To je drugo sniženje veleprodajne cijene plina u Federaciji BiH u ovoj godini, a nakon što je početkom 2023. cijena smanjena za 9,6 posto.
No, tijekom prošle godine cijena plina je osjetnije porasla - početkom drugog tromjesečja za 21,7 posto, trećeg za 23,4 posto, a u zadnjem tromjesečju 2022. godine za gotovo 10 posto.
Najnoviji zahtjev za nižu veleprodajnu cijenu plina za distributivne kompanije federalnom je ministarstvu uputila tvrtka Energoinvest, koju je ranije ruski Gazprom obavijestio o nižim tarifama cijene plina čija je promjena usko povezana s kretanjem cijene nafte.
Energoinvest je smanjenje cijene plina obrazložio razmjerno blagom zimom i temperaturama u većini europskih zemalja iznad prosjeka za ovo doba godine, a što je utjecalo i na manju potrošnju prirodnog plina te smanjenje povlačenja plina iz podzemnih skladišta. Tako se u skladištima u Europi nalazi oko 90 milijardi kubnih metara prirodnog plina, a slobodni se kapaciteti popunjavaju, naveli su iz Energoinvesta, izdvajajući i pad cijena nafte, koji se nastavio i u prvom tromjesečju ove godine.
Inače, BiH se opskrbljuje plinom Turskim tokom, koji je ovisan isključivo o ruskom Gazpromu.
Entitetske vlasti u Federaciji BiH planiraju se spojiti i na hrvatski plinovodni sustav kroz projekt Južne plinske interkonekcije. Radi se o plinovodu kojim bi se diverzificirala opskrba prirodnim plinom u BiH, a spoj na hrvatski plinski sustav bio bi kod Vrgorca.