U nedjelju je u 94. godini preminuo političar, pravnik i bivši ministar Zvonimir Šeparović, prenosi Večernji list.
Rođen je 14. rujna 1928. u Blatu na Korčuli, a tamo je pohađao i osnovnu školu. Gimnaziju je pohađao u Dubrovniku i Splitu gdje je maturirao 1947. godine, a iste godine je upisao i Pravni fakultet u Zagrebu.
Tijekom studiranja radio je kao novinar u Studentskom listu i na Radio Zagrebu. Diplomirao je 1953. godine, a po završetku studija radio je nekoliko godina u pravosuđu.
Od 1955. do 1961. bio je djelatnik Kotarskog suda u Krapini, Okružnog suda u Zagrebu i Okružnog suda u Karlovcu. Na pravnom fakultetu u Zagrebu postao je asistent 1961. Tada je i magistrirao iz kaznenopravnih znanosti s temom „Žrtva krivičnog djela“.
U 60-ima je boravio na Max Planck institutu za krivično pravo, a na zagrebačkom pravu doktorirao je 1966. s temom Krivično-pravna zaštita sigurnosti saobraćaja“.
Šeparović je bio prvo prodekan, a zatim i dekan Pravnog fakulteta u Zagrebu. Utemeljitelj je Jugoslavenskog viktimološkog društva. Rektor Sveučilišta u Zagrebu bio je od 1989. do 1991. Nakon demokratskih promjena 1990. utemeljio je Hrvatsko viktimološko društvo. Kao nestranački kadar postao je ministar vanjskih poslova u vladi Franje Gregurića 1991. U pogledu vanjske politike nije se slagao s predsjednikom Franjom Tuđmanom. Imenovan je za stalnog predstavnika Hrvatske pri Ujedinjenim narodima 1992. godine. Kasnije je postao član HDZ-a i Središnjeg odbora stranke.
Ministar pravosuđa bio je od 15. travnja 1999. do 27. siječnja 2000. godine. Tijekom tog mandata podnio je hrvatsku tužbu protiv SR Jugoslavije za genocid pred Međunarodnim sudom u Haagu.
2000. je bio predsjednički kandidat. Tu utrku završio je kao posljednji. Svojim pristašama je potom poručio da glasuju za Dražena Budišu. Tada je pobijedio Stipe Mesić.
U braku s prvom suprugom Inge Perko Šeparović ima dvoje djece. Kćer Dušku, doktoricu biologije, koja radi u SAD-u pri institutu koji se bavi istraživanjem lijeka protiv AIDS-a i sina Boruta, redatelja avangardnog teatra „Montažstroj“. U drugom braku je bio s novinarkom Hrvatske televizije Brankom Šeparović.
Plenković: Izniman obol prof. Šeparovića u stvaranju hrvatske države
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković uputio je u ponedjeljak sućut obitelj u povodu smrti Zvonimira Šeparovića, prof. dr. emeritusa i bivšeg ministra, istaknuvši da je njegov obol u povijesnim trenucima stvaranja hrvatske države bio izniman u svim područjima njegova djelovanja.
"Sa žaljenjem sam primio vijest o odlasku uglednoga hrvatskog pravnika, znanstvenika i političara, gospodina Zvonimira Šeparovića.
Kao vrstan znanstvenik u području pravnih znanosti svoj je akademski doprinos dao odgojivši mnoge generacije mladih hrvatskih pravnika. Ugledan profesor, dekan Pravnog fakulteta u Zagrebu te rektor Zagrebačkoga sveučilišta 1989.–1991., svoja je znanja i iskustva prenosio predajući na domaćim i međunarodnim sveučilištima", naglasio je premijer Plenković u izrazima sućuti.
Prof. Šeparović bio je osnivač i svjetskog i hrvatskog Žrtvoslovnoga društva čiji su znanstveni radovi iz područja kaznenoga prava, kriminologije, medicinskoga prava, bioetike i viktimologije i međunarodno valorizirani članstvom u Europskoj akademiji znanosti i umjetnosti.
U svom će političkom angažmanu ostati zapamćen po doprinosu u radu više hrvatskih vlada; napose kao ministar vanjskih poslova u vrijeme priznavanja hrvatske države te ministar pravosuđa, naveo je premijer.
"Odlaskom Zvonimira Šeparovića Hrvatska je ostala bez uglednog znanstvenika i domoljuba, čiji je obol u povijesnim trenucima stvaranja hrvatske države bio izniman u svim područjima njegova djelovanja", dodao je premijer Plenković, koji je izraze sućuti obitelji Zvonimira Šeparovića uputio u svoje osobno ime i u ime Vlade Republike Hrvatske".
Prof. Zvonimir Šeparović, pravnik i nekadašnji ministar, umro je u nedjelju u Zagrebu u 94. godini.
Sućut predsjednika Sabora Jandrokovića u povodu smrti Zvonimira Šeparovića
Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković u ponedjeljak je u ime Hrvatskog sabor i osobno uputio izraze sućuti obitelji Šeparović, u povodu smrti prof. dr. emeritusa Zvonimira Šeparovića.
"Prof. dr. Šeparović ostat će u sjećanju hrvatske javnosti kao izvrstan stručnjak na području prava, posebno međunarodnog kaznenog prava, te političar koji je obnašao brojne visoke dužnosti u ključnim godinama moderne hrvatske povijesti.
Bio je ratni ministar vanjskih poslova u vrijeme međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i ministar pravosuđa te prvi hrvatski veleposlanik i stalni predstavnik pri Ujedinjenim narodima. Na Pravnom fakultetu u Zagrebu bio je dugogodišnji profesor te dekan i Rektor Zagrebačkoga sveučilišta. Autor je brojnih znanstvenih radova u područjima viktimologije, kaznenog prava i kriminologije koje je objavljivao u domaćim i inozemnim publikacijama", istaknuo je Jandroković.
Naglasio je i da je Šeparović dao velik doprinos hrvatskoj pravnoj znanosti, posebice kroz suautorstvo na pravnim dokumentima i aktima koji su bili značajni i za međunarodnu afirmaciju Republike Hrvatske.
"U svom radu uvijek je pokazivao visoke profesionalne standarde i stručnost te zalaganje za nacionalne interese", napisao je Jandroković u brzojavu sućuti.