Pred sucem Suda BiH Mirsadom Strikom u Sarajevu je održano ročište po zamolnici iz Hrvatske za izručenje Zdravka Mamića temeljem rješenja o pritvoru kojega mu je odredio Županijski sud u Zagrebu u sklopu istrage o slučaju podmićivanja trojice sudaca Županijskog suda u Osijeku.
Postupak je pokrenut nakon što je Mamić koji se skriva u BiH javno optužio osječke suce da im je davao mito kako bi ishodio povoljnu presudu za sebe u predmetu koji je protiv njega vođen zbog izvlačenja novaca iz "Dinama" i za što je u konačnici pravomoćno osuđen na šest i pol godina zatvora.
O toj zamolnici Tužiteljstvo BiH i Mamićevi odvjetnici Ivica Rajić i Davor Martinović imaju isto mišljenje, a ono glasi kako BiH tom zahtjevu ne može i ne treba udovoljiti.
- Nije uopće pitanje hoće li Zdravko Mamić biti izručen u Republiku Hrvatsku, nego zašto je došlo do ove molbe. Mislim da je jasno svima, i pravnicima i početnicima, da nisu ispunjeni uvjeti za isto - rekao je Martinović.
- U djelu za koje se traži njegovo izručenje, minimalna kazna je šest mjeseci, a prema ugovorima između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, minimalna kazna mora biti godinu dana, odnosno četiri godine. Tako da cijela priča pada u vodu - rekao je.
Tužitelj Oleg Čavka se na ročištu usprotivio izručenju jer nisu ispunjene pravne pretpostavke za to. Poručio je kako zamolnica zadovoljava standarde, ali da se djela u BiH za koja se Mamić tereti - drugačije tretiraju, prenosi Dnevni Avaz.
- Ovaj slučaj je popraćen kontinuiranim medijskim izvještajima. Tijekom uvida u predmet ustanovili smo da je hrvatsko pravosuđe kaznena djela strože kvalificiralo. Naime, u bosanskohercegovačkom pravosuđu postoji privilegija za počinitelja da, ako ranije prijavi davanje dara, ima mogućnost oslobađanja od kaznenog gonjenja. To je blagodat našeg zakona i Tužilaštvo BiH nema veze s time. Također, utvrdili smo da su kaznena djela počinjena na teritoriju BiH, odnosno u Doboju i Banjoj Luci. Zbog toga se protivimo izručenju. Ne postoji ni reciprocitet između BiH i Hrvatske. Poznato je da iz BiH nikada nije netko izručen Hrvatskoj - rekao je Čavka.
'Pravno neambiciozna molba'
Mamićev odvjetnik Martinović je pohvalio tužiteljstvo zbog tog stava te je ustvrdio kako postoje i drugi razlozi zbog kojih izručenje nije moguće. Pri tom je istaknuo kako su kaznena djela o kojima je svjedočio Mamić počinjena na teritoriju BiH pa bi ih tamo trebalo i procesuirati po načelu teritorijalnosti, a ustvrdio je i kako bi izručenjem Mamiću bilo povrijeđeno pravo na pravično suđenje.
Kazao je kako je njegov branjenik u Hrvatskoj ionako izložen "medijskoj harangi" i politički orkestriranoj kampanji u kojoj sudjeluju najviši predstavnici izvršne, zakonodavne i sudbene vlasti. Tvrdi i kako Hrvatska neutemeljeno "docira BiH" podsjećajući na činjenicu da Hrvatska unatoč pravomoćnim odlukama Vrhovnog suda koji je dopustio izručenje nekih osoba traženih u BiH ministri pravosuđa ignoriraju provesti te odluke.
Zahtjev Hrvatske za izručenjem Zdravka Mamića opisao je kao "pravno neambicioznu molbu".
Mamić: 'Za mene Hrvatska više ne postoji'
I sam Mamić se obratio sucu Mirsadu Striki te poručio da je sve politički montirano jer je prijavio suce za korupciju.
- Trebam dobiti nagradu jer sam prijavio korumpirane suce koji su me reketirali, a ne da traže moje izručenje - rekao je Mamić.
- Za mene Hrvatska više ne postoji jer mi je uzela dušu - kazao je Mamić dodajući kako se kanio odreći hrvatskog državljanstva no u tome nije uspio. Dodao je kako nema hrvatsku putovnicu ni osobnu iskaznicu niti ih želi više ikada imati.
Zakonski rok za donošenje odluke - ne postoji
No sudac Strika odmah mu je izrekao mjere zabrane putovanja izvan BiH odnosno oduzimanje putovnice te zemlje, a odluka će ostati na snazi do donošenja pravomoćne odluke o zahtjevu za izručenje.
- Ovo nije jednostavan slučaj, a ja ću postupiti kako mislim da treba - kazao je sudac Strika.
Prema pojašnjenju odvjetnika Martinovića, zakonski rok za donošenje odluke ne postoji jer sudac cijeli slučaj sada treba iznijeti pred sudsko vijeće koje donosi odluku a na nju je moguće uložiti žalbu.
- Teško je prognozirati je li to 15, 20 ili mjesec dana - kazao je Martinović.
Sud BiH će u predstojećem razdoblju odlučivati i o zahtjevu Hrvatske za izručenje Zorana Mamića kojemu je zagrebački sud također odredio pritvor u istom predmetu no njihovi se slučajevi vode odvojeno.