Predsjednik Erdogan upravio je dosad najoštriji napad na Zapad nakon propalog pokušaja državnog udara u Turskoj, optuživši zapadne zemlje da podupiru "terorizam" i pučiste koji ga nisu uspjeli svrgnuti.
"Na žalost, Zapad podupire terorizam i svrstava se na stranu pučista", rekao je predsjednik u govoru u Ankari, odgovarajući na kritike Sjedinjenih Država i Europe zbog razmjera čistki nakon propalog puča 15. srpnja.
"Oni koje smo smatrali prijateljima, staju na stranu pučista i terorista", opetovao je na gospodarskom forumu u predsjedničkoj rezidenciji.
Ustvrdio je da je scenarij za puč "napisan u inozemstvu". Ankara optužuje imama Fethullaha Guelena, koji živi u egzilu u SAD-u, da stoji iza državnog udara, što potonji odlučno niječe.
Erdogan je napao i Europsku uniju (EU) "koja nije ispunila svoja obećanja" što se tiče uplate 3 milijarde eura u okviru dogovora o migrantima i o bezviznom režimu za Turke.
"Na polju viza se ništa ne događa", istaknuo je.
"Kada se o tome glasno govori, toj je gospodi (iz EU-a) neugodno. Oprostite, ali ova zemlja nije rob".
Turski predsjednik se usto pobunio protiv odluke njemačkih vlasti da mu zabrane obraćanje videovezom pristašama koji su se u nedjelju okupili u Koelnu dajući potporu demokraciji.
"Bravo! Sudovi u Njemačkoj su veoma brzi", rekao je podrugljivo.
Na kraju je odbio kritiku Europljana zbog mjera uvedenih nakon puča, istaknuvši da "izvanredno stanje poštuje europske procedure".
"Pogledajte što je učinila Francuska: tri plus tri plus šest, uvela je izvanredno stanje na godinu dana", podsjetio je.
Sveobuhvatne čistke pokrenute u Turskoj nakon puča proširile su se u utorak na jedan od zadnjih pošteđenih sektora, zdravstvo, nakon izdavanja uhidbenih naloga za 98 zaposlenika velike vojne bolnice u Ankari, među njima i vojnih liječnika, rekao je turski dužnosnik.
Čistke su provedene i u vojsci, pravosuđu, školstvu i medijima.
Po riječima turskog dužnosnika koji je htio ostati anoniman, vojne liječnike se sumnjiči za pomaganje u infiltriranju Guelenovih pristaša u vojsku i u njihovu brzom napredovanju u vojnoj karijeri.
Čistke su se protegnule i na šport, pa je Turski nogometni savez (TFF) priopćio da je otpustio 94 svoja člana, među kojima i sudce iz prve lige, pišu glasila.
U izjavi za talijansku televiziju Erdogan je pozvao talijanske sudce da se "bave mafijom" a ne njegovim starijim sinom Bilalom protiv kojega je u Bologni pokrenuta istraga za pranje novca.
"U tom gradu me zovu diktator i daju potporu PKK-u (...) Je li to pravna država?", zapitao se.
"U ovoj zemlji sudci se ravnaju po zakonu i talijanskom ustavu, a ne po turskom predsjedniku", uzvratio je na Twitteru talijanski premijer Matteo Renzi.