Turska policija privela je 474 ljudi umiješanih u napade na sirijsku zajednicu širom zemlje koji su izvedeni tijekom noći, rekao je turski ministar unutarnjih poslova Ali Yerlikaya. Nasilje je počelo kasno u nedjelju.
U središnjem gradu Kayseri uništena je i zapaljena imovina Sirijaca, kuće i vozila. Nasilje je potaknuto objavama na društvenim mrežama da je Sirijac zlostavljao rođakinju. Yerlikaya je rekao da se incident istražuje.
Nasilje se proširilo na pokrajine Hatay, Gaziantep, Konya, Bursa i četvrt Istanbula, objavila je turska obavještajna agencija MIT. Na društvenim medijima objavljeno je da među Sirijcima ima ozlijeđenih.
Nakon toga stotine ljutih Sirijaca izišle su na ulice u nekoliko gradova na sjeverozapadu Sirije koji drže pobunjenici, području u kojem Turska ima tisuće vojnika i u kojem je izgradila svoju sferu utjecaja što je spriječilo sirijskog predsjednika Bašara al-Asada da preuzme nadzor.
Kasno u ponedjeljak Turska je odgovorila na nemire zatvorivši do daljnjega granični prijelaz Bab al Havu, glavnu trgovačku i putničku rutu za više od tri milijuna stanovnika, kao i Bab al Salam i druge manje prijelaze, rekao je pogranični dužnosnik za Reuters.
Sirijski pogranični grad Afrin bio je poprište najnasilnijih sukoba. Poginulo je najmanje četvero ljudi.
Civili su bacali kamenje na turske konvoje u nekoliko gradova i skinuli tursku zastavu s nekih ureda.
Nekoliko turskih dužnosnika opisalo je nerede u Siriji kao "provokacije".
Turski predsjednik Tayyip Erdogan okrivio je za protusirijske napade oporbu, optuživši je, bez dokaza, da raspiruje rasizam u zemlji u kojoj se nalazi više od tri milijuna sirijskih izbjeglica. "Ništa se ne može postići poticanjem ksenofobije ili mržnje prema izbjeglicama u javnosti", rekao je u ponedjeljak.
Erdogan je u petak rekao da je moguć sastanak s Asadom kako bi obnovili bilateralne odnose. Turska je prekinula odnose sa Sirijom nakon izbijanja građanskog rata u Siriji 2011. i podržavala je pobunjenike koji su željeli srušiti Asada s vlasti.