Rusija vraća vize državljanima Turske, javljaju agencije u petak o rastu napetosti između dviju zemalja koje razmjenjuju optužbe i prijetnje pri čemu Moskva odbija svaki kontakt s Ankarom jer se ona odbija ispričati za rušenje ruskog zrakoplova.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov objavio je u petak da je Moskva odlučila ponovno uspostaviti vizni režim za turske državljane, čime ukida izuzeće koje je bilo na snazi između dviju zemalja.
"Ta će se odluka početi primjenjivati 1. siječnja", rekao je Lavrov i dodao "To nije osveta (...) prijetnja je stvarna" i upozorio na "val boraca preko Turske u raznim smjerovima".
Ankara je ove godine izgnala iz zemlje više od 200 ruskih državljana i provodi "neprijateljsku politiku prema Rusiji", rekao je Lavrov i upozorio da uglavnom Ankara o tome uopće ne upozorava Moskvu.
Odnosi dviju zemalja zapali su u duboku krizu otkako je turska vojska u utorak srušila ruski bombarder Suhoj 24 na granici sa Sirijom. Srdita Rusija optužila je zato Tursku da je povezana s terorističkom skupinom Islamskom državom (IS), zaprijetila ekonomskim sankcijama i zahtijeva ispriku koju turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan odbija dati.
"Rusiji iskreno preporučujem neka se ne igra s vatrom", rekao je Erdogan i dodao da "ni na koji način ne želi naštetiti odnosima s Moskvom", piše agencija Reuters.
Dodaje kako je moguć susret Erdogana s ruskim kolegom Vladimirom Putinom na summitu o klimi idući tjedan, no Putin odbija kontakt jer se Ankara odbija ispričati.
"Vidimo da se Turska jednostavno ne želi ispričati za izgred sa zrakoplovom", rekao je Putinov pomoćnik Jurij Ušakov.
Kremlj je potvrdio da je iz Ankare primio zahtjev za sastanak dvojice lidera na konferenciji o klimi u Parizu 30. studenoga, ali nije naznačio hoće li se ostvariti.
O zaoštravanju stajališta govori i izjava predsjednika donjeg doma ruskog parlamenta koji je rekao da Rusija ima pravo vojno uzvratiti Turskoj.
"To je svjesno ubojstvo naših vojnika i taj čin zaslužuje kaznu", rekao je Sergej Nariškin u petak za rumunjsku tv Digi24.
Pri rušenju ruskog zrakoplova ubijena su dvojica pilota.
Rusija "zna tko su počinitelji i oni moraju biti kažnjeni", rekao je Nariškin i obećao odgovor u skladu s međunarodnim pravom jer "Rusija ima pravo na vojni odgovor" .
Izgred je usložio odnose između Rusije i Turske, koja je članica NATO-a, a naštetio je međunarodnim naporima u borbi protiv IS-a.
Svjetski lideri pozvali su obje strane na smirivanje napetosti.
Nariškin je rekao da je Rusija izdvojila dodatna vojna sredstva kako bi ojačala sigurnost ruskih vojnih zrakoplova.