Josip Bozanić predvodio je misu u utorak u 18 sati za prvog hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana. U prvim klupama zagrebačke katedrale sjedili su predsjednik vlade Andrej Plenković, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, akademik Željko Rainer, Vladimir Šeks, Milan Kujundžić, Ljubo Ćesić Rojs i drugi predstavnici javnog i političkog života.
Kardinal Bozanić posebno je pozdravio predsjednika vlade, zamjenicu predsjednice RH, ministre i saborske zastupnike te drugu 'braću i sestre u Kristu.'
U svojoj propovijedi kardinal se dotaknuo životnog puta prvog predsjednika Republike Hrvatske Franje Tuđmana i spojio ga s Evanđeljem za čega je na kraju dobio veliki pljesak.
- Spominjući se predsjednika Tuđmana, njegova iznimno zanimljivoga životnog puta, spominjemo se odgovora i odaziva malenih, vidljivoga u punoj snazi u posljednjem desetljeću njegova života. Uz sva osporavanja, nekritičke prosudbe, klevete i optužbe, ti maleni i danas dobro razlučuju što je bilo pogrješno, a što vrijedno i dobro; što treba njegovati i prenositi na nove naraštaje, govorio je Bozanić.
Prokomentirao je i kako se narod ne dopušta lako prevariti i kako u narodu ipak postoji dubok osjećaj za dobro. Taj se osjećaj, kaže, s vremenom kristalizira bez obzira kako je teško odrediti na što se tko poziva pri spominjanju naroda.
- Poteškoće u društvenom životu samostalne Hrvatske umnažaju se, kad se ne pazi na malene. Dr. Tuđman je i u onim pitanjima koja su bila povjerena samo nekima u bitnome nastojao osjetiti bilo naroda.
Tuđman je na konstituirajućoj sjednici Sabora Republike Hrvatske, 30. svibnja 1990. godine rekao: Prilike u kojima živimo, okolnosti koje nas okružuju, i osobito zadaće što su pred nama ne dopuštaju nam blještavi trijumfalizam, niti velika i olaka obećanja. Ipak, pozivajući na krajnju razboritost i promišljenost, daleko smo od svake zdvojnosti i pesimističkoga malodušja.
Bozanić je okupljene podsjetio na te riječi koje su, kako je rekao, i danas aktualne.
Kroz njih je kardinal poručio kako je danas potrebna nova borba protiv zdvojnosti i pesimističkoga malodušja, razboritost i promišljenost u procjenjivanju domaćih i međunarodnih prilika te čuvati se nerealnih obećanja i promicati svehrvatski dijalog koji će liječiti nezdravu radikalizaciju hrvatskoga društva.
- Hrvatska je članica Europske unije, ali je zemljopisno na njezinoj granici, stoga joj je potrebna stabilnost. To od njezinog vodstva traži istančanu razboritost, sposobnost za dijalog i prokušanu državničku mudrost koja se neće poigravati nepromišljenim eksperimentima i hvaliti nerealnim obećanjima.
Misa je trajala sat i pol vremena, a okupila je brojne branitelje i druge građane Republike Hrvatske.