Kao što je već najavio, ako pobjedi, Trump će uvesti univerzalne carine od 10 posto na sav uvoz u SAD. Ekonomski stručnjaci se slažu da bi spomenute carine mogle poremetiti rast EU ekonomije i opteretiti ključne industrijske sektore kao što je proizvodnja automobila piše Euronews.
Podaci Europske komisije pokazuju da je EU 2023. izvezla robu u vrijednosti od 502,3 milijarde eura u SAD. S obzirom da je Rusija pod sankcijama, američko tržište je sada još važnije za EU.
Europske zemlje u SAD najviše izvoze vozila i strojeve (207,6 milijardi eur), kemikalije (137,4 milijarde eur) i drugu industrijsku robu
(103,7 milijardi eur).
Analitičari nizozemske ABN Amro banke su uvjereni kako bi carine stvorile kaos na europskom tržištu.
- Ako se uvedu carine, najviše će biti pogođeno njemačko i nizozemsko gospodarstvo koja se uvelike temelje na izvozu - rekao je analitičar Bill Diviney.
Trumpove carine bi smanjile europski rast za 1,5 postotnih bodova. Takav pad će stvoriti 260 milijardi eura gubitka.
-To bi dovelo do reakcije Europske središnje banke koja bi onda bila prisiljena sniziti stope gotovo na nulu - upozoravaju nizozemski
analitičari.
Dirk Schumacher iz Natixis Corporate Investment Bankinga tvrdi da će trumpove carine dovesti do pada BDP-a u Njemačkoj za 0,5 posto, 0,3 posto u Francuskoj, 0,4 posto u Italiji i 0,2 posto u Španjolskoj.
- Eurozona će upasti u krizu zbog trumpovih tarifa - upozorava Schumacher.
Ekonomisti Goldman Sachsa su uvjereni kako će carine smanjiti europski BDP za jedan posto.
- Europska gospodarstva su ovisna o trgovini i jako osjetljiva na neizvjesnost trgovinske politike - poručili su Moberly i Jari Stehn iz
Goldman Sachsa.
Za vrijeme prvog trumpovog mandata, točnije 2018. i 2019. godine, europske tvrtke koje su bile najviše izložene carinama su smanjile investicije za dva postotna boda i taj trend će se vjerojatno ponoviti.
Carinama od deset posto bi najviše bili izloženi proizvođači automobila. Prema izvješću ekonomista Samuela Adamsa, procjenjuje se da bi američke carine od deset posto na sav uvoz stvorile kumulativan učinak na BDP eurozone od jedan posto.
Osim trgovinskih carina, još jedna trumpova odluka bi mogla stvoriti pritisak na EU gospodarstvo. Kada je obnašao dužnost predsjednika, Donald Trump je često kritizirao članice NATO-a, kako ne ulažu dovoljno u svoje vojne snage i da se 'šlepaju' na račun SAD-a.
Osim toga, najavio je i da će prekinuti američku vojnu i financijsku pomoć Ukrajini. Ako bi se to dogodilo, Bruxelles bi morao preuzeti
najveći dio pomoći na sebe što bi još dodatno opteretilo europske ekonomije.
SAD trenutno izdvaja 40 milijardi eura godišnje za pomoć Ukrajini. To je otprilike 0,25 posto BDP-A Europske unije.