Na europskim tržištima dionica u četvrtak su najznačajniji burzovni indeksi redom oslabili jer trgovci strahuju da će američko iskazivanje potpore prosvjednicima u Hong Kongu prigušiti izglede za skoro postizanje trgovinskog sporazuma s Pekingom.
Paneuropski STOXX 600 indeks u takvom je ozračju jutros oko 10 sati bio u minusu gotovo 0,7 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, skliznuvši na 401,23 boda. To znači da je na gubitku četvrti dan zaredom
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,71 posto, na 7.211 bodova, a na sličnom je gubitku bio i pariški CAC, skliznuvši na 5.850 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je gotovo 0,50 posto, na 13.095 bodova.
Većina europskih podsektora bila je u debelom minusu, predvođena rudarskim, tehnološkim i energetskim kompanijama koje su najizloženije globalnim trgovinskim napetostima. Njhovi su indeksi bili u minusu oko jedan posto.
U fokusu tržišnih sudionika bilo je izvješće Reutersa u kojem neimenovani izvor navodi da se očekuje da će američki predsjednik Donald Trump potpisati dva zakona koja je usvojio američki Kongres sa ciljem iskazivanja podrške prosvjednicima u Hong Kongu. Takav potez zasigurno će dodatno rasrditi Kinu, špekulira Reuters.
Jučer je Reuters izvijestio, pozivajući se na trgovinske stručnjake i izvore bliske Bijeloj kući, da bi se dovršetak prve faze američko-kineskog trgovinskog sporazuma mogao protegnuti na iduću godinu.
Od pojedinačnih najvećih gubitnica izdvaja se dionica britanske poštanske tvrtke Royal Mail koja je potonula 13 posto nakon objave da kasne s planom međunarodnog širenja poslovanja s paketima, iako su prvo polugodište zaključili s operativnom dobiti.
Slijedi njemački konglomerat Thyssenkrupp, s padom cijena dionica od 8,8 posto, nakon što su izvijestili o petorostruko većem godišnjem neto gubitku i o odustajanju od isplate dividende.
Dionice diva automobilske industrije Fiata Chrysler oslabile su 3,6 posto nakon što je General Motors protiv njih podnio tužbu, tvrdeći da su godinama podmićivali dužnosnike sindikata radnika u automobilskoj industriji United Auto Workers (UAW) kako bi stekli prednost u pregovaračkom procesu.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je gotovo 0,5 posto, na 23.038 bodova.