Ne ulazeći u političke i medijske obračune vezane uz posljednju aferu navodno neovlaštene upotrebe mjera tajnog prikupljanja podataka od strane policije, zahtijevamo cjelovitu reformu sustava nadzora, poručuju iz Centra za mirovne studije, piše Večernji list.
Traže prestanak politizacije sigurnosno-obavještajnog sustava i policije koji je, tvrde, moguć samo kroz uspostavu neovisnog građanskog nadzora s vrlo širokim ovlastima. Konkretno traže donošenje posebnog zakona o građanskom nadzoru nad mjerama tajnog prikupljanja podataka od strane sigurnosno obavijesnih agencija i policije, tako da se formira novo tijelo za nadzor koje bi činili predstavnici civilnih udruga i neovisnih stručnjaka. To tijelo više ne bi kao do sada birao Sabor nego savez za razvoj civilnog društva.
Naime, iako i sada postoji Vijeće za građanski nadzor sigurnosnog sustava, ono nema gotovo nikakve ovlasti. Stoga traže da to novo vijeće može u bilo kojem trenutku zatražiti od OTC-a popis svih mjera nadzora a isto tako mogu zatražiti podatke o tajnom nadzoru koje radi policija, SOA i VSOA.
- Tražimo izradu zakona koji će regulirati osnivanje civilnog tijela, a koje neće biti pod nikakvim nadzorom politike i samostalno će moći tražiti podatke o tajnim nadzorima i od OTC-a, i policije i agencija, kaže Đuro Lubura stručnjak za telekomunikacije.
Lubura kao i Centar za mirovne studije traže da se zakonom onemogući policiju i obavještajni aparat da od OTC-a mogu zatražiti tajne mjere nadzora bez dopuštenja suda.