To je to što me zanima!

Traže zaostale plaće: Radnici TLM-a i Metalinga u štrajku

Osim radnika šibenskog TLM-a, štrajkaju i radnici Metalinga iz Siska, njih 142, jer, unatoč tome što neprekidno rade, nisu dobili dvije, tri i više plaća
Vidi originalni članak

Nekoliko stotina radnika Tvornice lakih metala u Šibeniku u utorak je prosvjedovalo pred zgradom uprave. Radnici tvornice u kojoj traje postupak predstečajne nagodbe, a proizvodnja se pokreće tek sporadično u simboličnim količinama, traže da uprava i vlasnik, ruski tajkun Igor Shamis, odu, da DORH i USKOK provedu istragu, te da Ministarstvo gospodarstva pronađe nove ulagače.

- Izađite vani! - pozivali su prosvjednici Upravu, koja se zabarikadirala u zgradi koju su čuvali zaštitari i policija.

- Neće izaći, jer znaju koje su zlo napravili. Znaju što su godinama radili s ovom firmom. Godinama je iz ove firme novac isisavan, pojedinci su se bogatili, radili su sve ono što nisu trebali raditi i zato pozivamo da ovdje dođe pravna država i riješi  problem. Imat će puno posla ovdje, sve papire, sve dokaze, mi imamo. Dođite, bit će gotovo sve u 15 minuta - rekao je pred prosvjednicima Vedran Dragičević, predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske.

- Kažu da je najbolje rješenje stečaj, a stečaj za ovu firmu znači likvidacija, znači gubitak 600 radnih mjesta, stečaj za TLM znači i stečaj Jadranske banke, niza poduzetnika koji posluju s tom bankom, tečaj TLM-a znači i stečaj Šibenika - rekao je Dragičević.

- Naši zahtjevi su vrlo jednostavni, proizvodnja se treba nastaviti. Imamo u ovom trenutku dvije mogućnosti. Jedna je stečaj, a ta mogućnost za nas ne dolazi u obzir. Druga je mogućnost da se pojavi investitor koji želi uložiti u ovu tvornicu i koji u njoj vidi profit. Da bi ova tvornica ostvarivala profit treba proizvoditi između 40 i 80 tisuća tona. Mi to možemo mi to znamo i od svog rada želimo živjeti. Svi oni koji su involvirani u sve ono zbog čega smo se okupili ovdje, neće više voditi ovu tvornicu - rekao je predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske.

Zanimljivo, ovom se prosvjedu pridružio i konkurentski Hrvatski sindikat metalaca.

- Podržavamo zahtjeve Sindikata metalaca Hrvatske. Naši stavovi su isti, šteta da i službeno nismo imali zajednički nastup. Sve što Dragičević kaže podržava i HSM. Drago mi je da je spomenuo da treba država intervenirati. Stvarno pozivam ministra gospodarstva da se konačno očituje da javno kaže, da se probudi DORH, Uskok i poskok, te da na temelju naših prijava pokrenu istragu. TLM godinama pojedinci vode u propast i nije se ovo zbog čega prosvjedujemo dogodilo sad, već se događa godinama. Ministar Vrdoljak mora za stol sjesti zainteresirane investitore, vidjeti tko ima bolju ponudu i jamstva i da TLM preuzme onaj tko će jamčiti proizvodnju radnih mjesta - rekao je novinarima predsjednik Hrvatskog sindikata metalaca Zdravko Burazer.

Za slučaj da ovaj prosvjed ne urodi plodom, Vedran Dragičević najavio je daljnje sindikalne akcije.

- Ukoliko se ništa ne dogodi, ako Uprava ne da ostavku i ako se ne organizira sastanak s novim investitorom, slovenskom Inpolom ili spominjanim češkim investicijskim fondom, ukoliko taj uopće postoji, nastavljamo akcije. Stav sindikata je jasan, oni koji ulaze u TLM bez stečaja za nas su prava opcija. Ukoliko se stvarno ništa pozitivno ne bude događalo i ukoliko se država ne budu uključila u rješavanje problema radikalizirat ćemo akcije. Jedna od opcija je ulazak u upravnu zgradu, druga je blokada magistrale, a možda u međuvremenu osmislimo još nešto - rekao je Dragičević.

Štrajk i u sisačkom Metalingu

Radnici Metalinga održali su prosvjed pred zgradom Sisačko-moslavačke županije zbog neisplaćenih plaća. Među okupljenima su se mogli čuti povici "lopovi, lopovi". 

U znak potpore pridružili su im se radnici i drugih poduzeća kojima se također prijeti otkazima. Potporu su dali i iz središnjice sindikata metala  i drugi. 

Radnici Metalinga upozoravaju kako su se svojedobno izdvojili iz Željezare  Sisak i i posao im je procvao. Radili su montažne hale po cijeloj bivšoj državi, uredno dobivali plaće i dnevnice, ali kada je tvrtka privatizirana i vlasniku se zameo trag, sve je krenulo nizbrdo. Posla je i tada bilo napretek, ali novca sve manje. Plaće su postajale sve niže i neredovitije. 

Uprava tvrtke duguje radnicima nekoliko plaća. Radnici ne vjeruju da nema novca jer obavljaju poslove i dalje, a rade i za francuskog investitora i novu zagrebačku zračnu luku za koju Metaling radi veliku halu za prihvat i otpravu putnika. Ljuti ih i to što u Nadzornom odboru nemaju nijednog radnika, a kako kažu, morao bi biti.

Kazali su i kako im se prijetilo otkazom u slučaju sudjelovanja u štrajku.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • zenga091 18.08.2015.

    štrajk organizira savez metalaca,poslodavci se odmah useru od straha ha,ha ha...sindikalisti u hrvatskoj uzimaju ljudima novac za članarinu,sebi isplačuju velike plače,a od njih nema nikakvih konkretnih poteza,malo dignu galamu pa su opet mirni neko vrijeme.

  • colonelo 18.08.2015.

    ... prvo nađite ministra vrdoljaka koji je ovo smutio sa rusima i podigao pinku pa ga dobro nalemajte ... strava ...

  • Hrvoje Horvat 18.08.2015.

    radnici tlm-a i matalinga ne brinite se i zahvali te se bogu što imate jaki sindikat koji će to riješit i zahvaljujući njima umjesto plaće barem će te dobiti bonove K + (jer to su 110 % hrvatski proizvodi)

Komentiraj...
Vidi sve komentare