U urušavanju hotela Dubrovnik u Villa Gasellu u Argentini, kojega je 1986. godine izgradio hrvatski iseljenik i njegova supruga, smrtno je stradao 84-godišnji muškarac dok se njih sedam vode kao nestali, a među ostalima i Maria Rosa Stefanic (52), bivša vlasnica hotela i njen nećak José Nahuel Stefanic (25) te Dana Desimpne (25), zaposlenica i djevojka mladića. Kao nestali vode se i četiri građevinska radnika. Supruga poginulog, 74-godišnjakinja, izvučena je živa. S teškim ozljedama prevezena u bolnicu u Mar del Plati. Ona i njezin poginuli suprug bili su u stanu pokraj zgrade koja se urušila.
Kako navode tamošnji mediji, bivša vlasnica hotela Maria Rosa ostala je udovica i bila je umorna od biznisa pa ga je početkom godine prodala poduzetniku koji se bavi transportom. Unatoč tome što ga je prodala i kupila imanje u Madariagi, ostala je u Villa Gasellu kako bi novog vlasnika uvela u posao.
- Upoznala me s novim vlasnikom. Razgovarao sam s njim o stvarima vezanima za hotel i rekao mi je da bi ga dotjerao. Pravio je lift kojim bi se penjao iz garaže u predvorje, ali ne bih rekao da je lift bio razlog urušavanja zbog načina na koji je zgrada pala. Nešto su radili u garaži, možda su dodirnuli nosive stupove i to je moglo oslabiti konstrukciju zgrade. Hotel Dubrovnik bio je jedan od najvažnijih hotela koje je ovaj grad imao. Maria je bila tu otkako je počela renovacija, bila je jako draga osoba – kazao je argentinskim medijima Jorge Cocco, direktor tamošnje Udruge hotela, slastičarnica, restorana te fine robe u Villa Gesellu, koji je bio i prijatelj bivše vlasnice. Dodao je i da je hotel trebao biti spreman za iduću ljetnu sezonu; tijekom zimskih mjeseci nikada nije ni radio.
Podsjetimo, toranj hotela visok deset katova urušio se u utorak, a kako se doznaje, nadležne institucije već su ranije zaustavile radove jer neki zahvati na rekonstrukciji nisu imali odgovarajuće dozvole. Tužitelj je otvorio istragu kako bi utvrdio uzrok kolapsa građevine, a prema pisanju tamošnjih medija, policija je nakon urušavanja privela četiri radnika koji su radili u zgradi.
Tužiteljica zadužena za istragu, Verónica Zamboni, klasificirala je slučaj pod kazneno djelo "teško uništenje iz nehaja", a još se istražuje se i odgovornost dvojice arhitekata koji su vodili radove na zgradi. Kako su medijima potvrdili i susjedi, radovi na zgradi nastavili su se mimo naloga o obustavi.
Monica Mino, koja živi pored hotela, rekla je da se prilikom urušavanja zgrada pretvorila u oblak prašine te da je zvučalo kao potres.
- To je bilo strašno. Kao da živimo u horor filmu - rekla je Monica za Reuters.
Argentinska ministrica nacionalne sigurnosti, Patricia Bullrich, objavila je da su na licu mjesta, osim spasiteljskih timova i potražnih pasa, također i građevinski inženjeri te radnici osposobljeni za rad na velikim strojevima koji će dizati slojeve urušene građevine.
Silvana Perhauc na društvenim mrežama pozvala je zajednicu na molitvu da njezin sin Nahuel, i njegova teta Maria Rosa iz hotela izađu živi.
- Molim te Bože daj da se ponovo rode. Zahvaljujem svim vatrogascima, civilnoj zaštiti i policajcima koji rade na njihovom spašavanju i spašavanju ostalih – napisala je Perhauc.
Jedan bračni par, Ruben i Graciela, koji su bili u stanu u zgradi do hotela, ispričali su kako su za dlaku izbjegli smrt. Odjednom nešto snažno grunulo. U stanu im je uništena kuhinja i nekoliko soba. Inače, ovaj par je iz Španjolske, a u Argentinu su došli u posjet sinu koji ima restoran u okolici.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Sekunde su nas dijelile od smrti. Graciela me pitala hoću li kavu. Odbio sam. Da sam rekao da hoću, ona bi otišla u kuhinju i tu bi joj bio kraj - priča Ruben.
Hotel Dubrovnik, kojega su hrvatski iseljenici nazvali po rodnom gradu, bio je u obliku broda te je imao 43 sobe raspoređene na 10 katova. Zgrada s crveno-bijelom fasadom, poput grba hrvatske zastave, imala je dva dijela: prednji dio od dva kata star 38 godina, do je u stražnjem dijelu posjeda bila deseterokatnica koja se srušila.