Gost RTL Direkta bio je Vladin izvanredni povjerenik za Agrokor Ante Ramljak koji je kazao da još nisu objavili ukupni iznos tražbina koji ovaj kompanija ima i ona je puno veća nego šta ovi operativni pokazatelji pokazuju što se tiče operativne dobiti kompanija.
- Očekuje se ovih dana da ćemo podnijeti tablice tražbina na Trgovačkom sudu. U ovom trenutku jedino mogu reći da je iznos ukupnih tražbina i priznatih i nepriznatih, da se vodi negdje oko 58 milijardi kuna. To je ukupni iznos - kazao je Ramljak.
Kazao je kako Agrokor neće trebati novi kredit.
- Imamo dovoljno sredstava prema ovome kreditu koji smo zadnji digli od milijardu i šezdeset milijuna eura. Ovo je kompanija koja ima sezonalne operacije. Znate da deseti i jedanaesti mjesec, a i prvi, drugi i treći mjesec je vrlo niska likvidnost kompanija, pogotovo na maloprodajnoj mreži. Tako da u tom periodu je znači dnevni prilijevi su za 50 posto niži nego što ih imamo u ljetnim mjesecima. Ovo je kompanija koja je vrlo ovisna o ljetnim mjesecima i ljetnom periodu i nama je potrebno da vodimo računa o svakoj kuni da dođemo od ljetnih mjeseci kada su prilijevi veći - kaže Ramljak.
Dotakao se kompanije unutar Agrokora koje će ići na prodaju.
- U ovom trenutku nije potrebno da vam kažem koje su to kompanije. Jedan određeni broj tih kompanija nisu pozitivne i ne vidimo naznake u budućnosti da bi mogli izvuć pozitivno tako da ćemo s njima ići ili u prodaju ako bude zainteresiranih ili u likvidaciju ako ne bude zainteresiranih. Procijenili smo u ovom trenutku da 20-ak operativnih kompanija nećemo do same nagodbe stavljati u prodaju. Kad se napravi nagodba, to je onda stvar vjerovnika, jer će oni postati vlasnici i na njima je da odrede što će dalje - kaže Ramljak.
Ramljak je kazao da su odvojili nezdravi dio kompanije od zdravog dijela i time su razbili kompaniju na dva dijela.
- Pitanje je nagodbe s vjerovnicima, oni će na kraju odlučivati - kaže.
Napomenuo je kako je teška tvrdnja da se na najmom izvlačio novac iz Konzuma.
- Međutim, to su bile operacije sale-and-leaseback, dakle prodaja i ponovni najam. Kako je vlasniku trebalo konstatno novo financiranje, tako je on prodavao Konzumove centre po netržišnim cijenama, tražio je iznose koji su mu bili potrebni u tom trenutku za financiranje, ali isto tako je bio spreman dati i netržišne cijene za najam. Tako da su za neke centre najmovi išli do 20, 25 eura po kvadratu, što je potpuno netržišno. Sjeli smo s tim fondovima koji su financirali te centre i dogovorili se da ćemo plaćati isključivo tržišne cijene, oni su na to pristali - rekao je Ramljak.
Ustvrdio je kako se nada da će Agrokor imati i veći broj zaposlenih nego danas, od ovih operativnih kompanija.
- Ima jedna stvar kojom ljudi često puta griješe: da je Agrokor došao u probleme jer su te kompanije loše poslovale. Ne, Agrokor nije došao u probleme zbog toga, te kompanije su dobro funkcionirale, što se vidi i danas, nisu bile prekapacitirane što se tiče broja zaposlenih, no na žalost vlasnik je iz tih kompanija izvlačio operativnu dobit i ulagao ju u ovih 80 i nešto kompanija koje nisu imali apsolutno nikakvog smisla - kazao je Ramljak.
Dodaje kako misli da će otpis dugova biti oko 60 - 70 posto.
- U tim okvirima ćemo razgovarati s bankama - rekao je i dodao da će oni u prijedlogu nagodbe ići s različitim vrstama i u različitim postupcima.
- 100 posto sam uvjeren da će nagodba vjerovnika uspjeti. Apsolutno - odlučan je Ramljak i objasnio: 'U ovom trenutku imamo situaciju da je velika većina potraživanja neosigurana. Da dođe do stečaja, njihov povrat bi bio 0. Tako da je njima u interesu da dođe do nagodbe'.
- Ne može jedan vjerovnik diktirati nagodbu - rekao je.
Dotakao se i Sberbanke.
- Svih ovih šest mjeseci pokušavam na neki način pružiti ruku Sberbanci. Stalno smo u obrani prema njima i jednostavno u svim tržištima gdje Agrokor posluje od Slovenije, BiH, Srbije i Crne Gore oni su podigli tužbe engleskoj arbitraži. Mi se cijelo vrijeme tu branimo i to je nešto realno problem u cijelom ovom postupku. Pokušavam cijelo vrijeme sjesti s njihovim predstavnicima i pokušavamo se dogovoriti da to ide jednim mirnijim putem - rekao je Ramljak i napomenuo kako Sberbank ne može srušiti nagodbu.
Na pitanje čija je Agrokor danas kompanija - državna, privatna ili od Ivice Todorića, Ramljak odgovara: 'Nikog od njih'.
- Vlada je napravila jedan okvir u kojem je dala mogućnost vjerovnicima da se u određenom periodu koliko traje ovaj postupak dogovore između sbee. Nominirala je čovjeka koji je tu koordinator između njih. To je kompanija koja je sada u isključivom vlasništvu i njena je sudbina u rukama vjerovnika - kazao je Ramljak.
Doznali smo i da je Todorićeva Villa Castello prodana vlasniku najveće slovačke IT kompanije. Cijena je, podsjetimo, bila 8 milijuna i 115 tisuća eura.