U izvještaju Transparency Internationala (TI) Ujedinjenog Kraljevstva o koruptivnom indeksu u obrambenom sektoru u svijetu, Hrvatskoj su nađene poveće zamjerke u sustavu javnih nabava Ministarstva obrane, piše Novi list.
"Transparentnost nabave je limitirana, a postoje indikacije da se nabavke bespotrebno označavaju 'tajnim', jer to Ministarstvu obrane posao čini jednostavnijim", navodi se u izvještaju.
Pored toga, kompetitivnost i tržišno natjecanje nisu na najvišoj razini.
"Manje od deset posto vrijednosti nabavke je ostvareno u otvorenim javnim natječajima, ad hoc odbori za nabavke se često koristi i postoje indikacije da dolazi do dogovora između zainteresiranih strana", stoji u izvješću.
Inače, Hrvatska je dobila ukupnu ocjenu C, što je solidno s obzirom na to da su istu ocjenu dobile i Češka, Slovačka, Latvija, Mađarska, Italija, Francuska, Španjolska, Japan... Zanimljivo, ocjenu A su dobile tek dvije države - Njemačka i Australija.
Čelnici Transparency Internationala Hrvatske (TIH) Nikola Kristić i Zorislav Antun Petrović ustvrdili su u srijedu na konferenciji za medije kako je Hrvatska "sa zadovoljavajućom ocjenom u gornjem domu", ali još ima mnogo mogućnosti za napredak. Prema njihovoj ocjeni postoji još previše "sivih zona" koje otvaraju prostor korupciji.
Na problem transparentnosti u vojnoj nabavi upozorio je i vojni analitičar Igor Tabak. On smatra da je "prilično otužno stanje u javnim nabavama". Kao problem vidi to što se, primjerice, pri nabavi vojne tehnike odluke donose s više političke razine, a MORH se vrlo često tu pojavljuje samo kao "servis".
- Tu je ogroman prostor za korupciju. Srećom, Hrvatska nije imala velikih kupnji, ali i kod manjih kupnja prisutna je netransparentnost - rekao je Tabak.
Istraživanje TI-a je pokazalo da bi Hrvatska trebala poboljšati stanje i u upravljanju dobrima u vlasništvu MORH-a, edukaciji vojnika te u sudjelovanju u međunarodnim operacijama. S druge strane, pokazalo se da je najmanji prostor za korupciju u obrambenom sektoru na području obrambene politike, kadrovske te financijske.
"Crna točka" su tajni dijelovi vojnog proračuna koji se ponajprije odnose na Vojnu sigurnosno-obavještajnu agenciju (VSOA), čiji su troškovi uklopljeni u MORH-ov proračun i nisu javno odvojeni kao, primjerice, u slučaju civilne Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA).