Stranka ne može biti talac bilo kojeg svog člana. Tu poruku je tadašnji europarlamentarac Andrej Plenković prije šest i pol godina poslao u prepunoj dvorani Vatroslava Lisinskog. Plenković je došao iz Bruxellesa i jedini je od svih govornika imao petlje poslati nedvosmislenu poruku tadašnjem predsjedniku HDZ-a Tomislavu Karamarku. Karamarko je bio do grla u aferi "Konzultantica", izgubio je partnere Most, većina je bila nestabilna, a Vlada Tihomira Oreškovića pred padom. I dok su HDZ-ovci zbijali redove i bodrili predsjednika Karamarka, jedino je europarlamentarac Plenković zauzeo suprotni stav.
Na kraju mu se isplatilo. Karamarko je prvi i jedini put srušio HDZ-ovu Vladu i to mu je otvorilo put u političku ropotarnicu. Svi oni HDZ-ovci koji su mu pljeskali i kritizirali Plenkovića zbog istupa su brzo okrenuli kapute.
Plenković je skoro unisono izabran za predsjednika kao novo i svježe lice koje će spasiti stranku na nadolazećim izborima. I to je uspio. U jesen 2016. je počela vladavina Andreja Plenkovića koja traje i danas.
- Ne znam zašto je premijer izgubio povjerenje u mene ni je li ga ikad imao, ali mogu reći da nijedan čovjek u demokratskim procesima ne može biti one man band, to nije dobro - poručila je sinoć Nataša Tramišak, smijenjena ministrica EU fondova i regionalnog razvoja.
Time je poručila da su i stranka i Vlada isključivo u rukama jednog čovjeka, Andreja Plenkovića, te da to nije dobro.
Tramišak je poslala još jednu poruku, a to je da HDZ ostaje i kada se mijenjaju i ministri, ali i premijeri, čime je praktički poručila također isto što i nekada Plenković.
Zadnjih godina se nisu mogle čuti takve poruke od HDZ-ovaca. Barem ne javno i pod imenom i prezimenom. Nezadovoljnici koji upozoravaju na isto nisu htjeli s identitetom istupati u javnosti bojeći se posljedica u stranci.
Ali Tramišak i Plenković nisu u istoj poziciji. Jasno je da je Tramišak govorila i ono što misli potpredsjednik HDZ-a Ivan Anušić. Plenković je ipak svoje poruke poslao jer je u stranci već bila kritična masa spremna za promjene. U današnjem HDZ-u je nema i većina podupire predsjednika stranke, a rušenje svoje Vlade je pogreška u koju se niti jedan HDZ-ovac neće upustiti.