U bilataralnim razgovorima, koji su prethodili početku sastanka euroskupine, postignut je dogovor tekstu izjave o Grčkoj, a s tim se sada trebaju suglasiti ostale članice eurozone.
Tekst izjave navodno je dogovoren tijekom niza zasebnih sastanaka u kojima su sudjelovali njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble, grčki ministar Janis Varufakis, predsjednik euroskupine Jeroen Dijsselbloem, predsjednica Međunarodnog monetarnog fonda Christine Lagarde i povjerenik za ekonomske i financijske poslove Pierre Moscovici. Zbog tih razgovora tri i pol sata kasnio je početak sastanka svih ministara financija eurozone, koji je umjesto u 15 počeo u 18.30 sati.
Grčkoj treba financijska pomoć kako bi ostala solventna i nakon ožujka. Nova grčka vlada traži da joj se program pomoći produži, ali bez mjera štednje koje bi morala ispuniti.
'Ako baš želi, Grčka neka izađe iz eurozone'
Sve se više priča o izlasku Grčke iz eurozone, a prema pisanju europskih medija, u tom smjeru navodno se pripremaju velike europske zemlje i Europska središnja banka.
- Mislim da smo došli do trenutka u kojemu će Grčkoj reći da ako zaista želi izaći iz eurozone, neka to i učini. Čini mi se da to i zaista misle jer Njemačka, Nizozemska i ostali neće prestati inzistirati da Grčka uzvrati solidarnosti koju su joj pružile ostale zemlje članice - izjavio je u petak malteški ministar financija Edward Scicluna, piše Reuters.
Merkel: Grčka bi trebala ostati u eurozoni
Na pripremama za mogući izlazak Grčke radi i Europska središnja banka (ECB) koja izrađuje planove o načinu kojim bi se zaštitilo preostale članice eurozone, objavio je u njemački Spiegel. Iz ECB-a napise nisu komentirali.
Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Francois Hollande u petak su izjavili kako smatraju da bi Grčka ipak trebala ostati unutar eurozone.
- Grčki građani su podnijeli velike žrtve da se to dogodi - kazala je Merkel na konferenciji za novinare u Parizu.