Prije 78 godina, dan uoči popularne Noći vještica, na radio postaji CBS radio emitirana je najpoznatija radio drama u povijesti - 'Rat svjetova'. . To je bila adaptacija 40 godina starijeg romana “Rat svjetova” H. G. Wellsa koji govori o invaziji Marsovaca na zemlju. Radio dramu je režirao tada 23 - godišnji Orson Welles je sam bio narator drame, a ona je izvedena u obliku niza novinarskih izvještaja.
Program je počeo u nedjelju, u terminu od 20.00 sati, i nije za cilj imao nikakvu obmanu. Prije početka emisije rečeno je, naime, o čemu se radi. Ipak, većina slušatelja program je počela pratiti sa zakašnjenjem. Invazija marsovaca već bila u toku, što je prouzročilo paniku među milijunima slušatelja koji nisu znali o čemu je zapravo riječ.
Radio drama je počela sljedećim riječima:
'Dame i gospodo, prekidamo naš glazbeni program radi izvanrednih vijesti Intercontinental Radio Newsa. Dvadeset minuta prije osam, prema središnjem vremenu, profesor Farell s opservatorija Mount Jennings uočio je nekoliko eksplozija zapaljivog plina koje su se pojavile u pravilnim razmacima na Marsu. Spektroskop je pokazao da je zapaljivi plin vodik i da se kreće prema Zemlji velikom brzinom
Bilo je prerealistično...
U pripremi drame, Welles i ostali glumci dramatičnost izvedbe uvježbavali su preslušavajući snimke reportera koji je godinu dana ranije izvještavao o padu cepelina Hindenburg.
Uvjerljiva gluma, uključivanje astronoma u program, izvještaj reportera s mjesta događaja, zvučne kulise koje imitiraju izvanzemaljski zvuk.. sve je zvučalo tako realistično i malo je tko mogao ostati ravnodušan
Izbezumljeni građani zatrpali su pozivima policijske telefone, radio postaje, novinske kuće, a organizirane su čak i molitve. Jedan farmer navodno je zapucao na vodotoranj misleći da je Marsovac. Nekoliko njih je čak kupilo vozne karte ili su se uputili automobilima u pravcu suprotnom od New Yorka, gdje je navodno trebao biti epicentar invazije.
Program je slušalo šest milijuna ljudi, od čega ih je više od milijun i pol ljudi povjerovalo u istinitost priče. Tijekom emisije doznao je da je među stanovništvom nastala panika, iako je CBS u nekoliko navrata prekidao emitiranje naglašavajući kako je u pitanju fikcija. Welles se na kraju emisije slušateljima ispričao zbog nastale panike.
Mladi režiser je nakon ovoga došao na zao glas ali je stekao i nacionalnu i međunarodnu popularnost. Navodno je nekoliko mjeseci od emitiranja, u jednom od svojih javnih nastupa prezirno spomenuo i Hitler.
Ovaj događaj se i dalje smatra najvećim masovnim incidentom koji su izazvali mediji.