1. Droge
Krijumčarenje droge je daleko najunosnija nelegalna aktivnost na svijetu. Procjenjuje se da se godišnje proda droga vrijedna oko 320 milijardi američkih dolara što je između 0.6% i 0.9% globalnog BDP-a.
2. Krijumčarenje ljudi
Seksualna eksploatacija ključni je faktor krijumčarenja ljudima. Trenutno je oko 2.4 milijuna u zatočeništvu koje je nastupilo po krijumčarenju, a kriminalci od ove djelatnosti godišnje zarade oko 32 milijarde američkih dolara, piše CNBC.
3. Krijumčarenje dijelova tijela životinja
Rašireno siromaštvo i ogromne cijene koje postižu primjerice krzna tigrova ili pak bjelokost doveli su do širenja krivolova, posebice u Africi i Aziji. To ilegalno tržište 'teži' oko 10 milijardi dolara godišnje.
4. Lažni lijekovi
Svake godine prodaju se milijarde doza lažnih lijekova, ponajviše u Africi i Aziji. Time ne samo da se ljudima otima novac, već ti pripravci mogu ugroziti zdravlje pacijenata. To je tržište vrijedno više od milijardu i pol američkih dolara.
5. Krijumčarenje izbjeglica
na krijumčarenju izbjeglica iz Južne u Sjevernu Ameriku kriminalci godišnej zarade oko šest i pol milijardi američkih dolara, dok se na krijumčarenju ljudi iz Afrike 'okrene' oko pest i pol milijardi dolara.
6. Krijumčarenje oružja
Prema UNODC-u, godišnje se na krijumčarenju oružja zaradi između 300 milijuna i milijardu dolara.
7. Krijumčarenje prirodnih resursa
Ovom se aktivnošću godišnje zaradi oko 7 milijardi dolara, a krijumčari trguju svime od ulja i drva pa do plemenitih metala što izravno djeluje na lokalno siromaštvo, ali i na klimu.