Zoran Milanović ili Tomislav Karamarko vodit će nakon izbora Hrvatsku do kraja 2019. godine. I zato se silno trude pokazati kako su oni i njihove ideje potpuno različiti.
Analiza programa desne Domoljubne koalicije i lijeve Hrvatska raste, pokazuje mnogobrojne sličnosti, a u brojnim stvarima čak i ista obećanja. Najveća sličnost je u onom što ne piše u programu. Nema ničega što može negativno zazvučati biraču. Ni riječi o smanjivanju zaposlenih u javnim tvrtkama i upravi, ni riječi o povećanju nekih nameta ili poreza, ništa o tome kako će se boriti s javnim dugom koji je dosegnuo gotovo 90 posto BDP-a, ništa o već najavljenim privatizacijama državne imovine...
- Kad roditelj vodi dijete doktoru, reći će mu da ide na sladoled - rekao je Josip Budimir (HSLS), jedan od ekonomskih stratega Domoljubne koalicije.
Iako je on u suprotnom taboru, potpuno je jasno da je isti recept primijenio i SDP s partnerima. Ekonomski analitičari su zato već ocijenili i jedan i drugi program prilično promašenim jer nema konkretne mjere i reforme.
U sličnim obećanjima koje daju, oba tabora ne preciziraju kako će to provesti te kome će uzeti kako bi osigurali silne poticaje i beneficije. HDZ obećava 100.000 novozaposlenih, SDP 90.000, oba bloka tvrde da će mirovine biti 60 posto plaće umjesto sadašnjih 42 posto, oboje planiraju financirati infrastrukturne projekte iz EU fondova. Obećavaju da će osigurati posao i starijima koje žele raditi.
Ojačat će i gradove i općine kroz pomoći, a nagrađivat će zaposlene u upravi po stvarnom radu. Smanjivat će i RTV pristojbu. Obećavaju bolju upravu koja će biti informatizirana i prijateljska prema građanima i poduzetnicima, a činovnici će biti nagrađeni prema radu. Rodilje će po SDP-u imati veća prava i brigu o djeci, a Domoljubna koalicija je tu puno konkretnija: dat će 1000 eura za svako novo dijete, a subvencionirati i tvrtkama gradnju vrtića u svojim zgradama.
Najveća razlika u programima, što se tiče standarda građana, je PDV i plaće. HDZ obećava snižavanje PDV-a s 25 na 23 posto, a do kraja mandata na 20 posto. Također i stopu od pet posto na dječju hranu. SDP-ova lijeva koalicija pak ide na rasterećenje oporezivanja plaća pa se porez neće plaćati do 3000 kuna dohotka, a pomaknut će stopu od 40 posto na više od dosadašnjih 13.200 kuna. Obje mjere, iako s različitih strana, imaju isti cilj: omogućiti da građanin može kupiti više za svoju plaću.
SDP-ovo obećanje je tu realnije, ali ne zato što su ultrasposobni. HDZ bi trebao za svoje smanjenje pokriti rupu u proračunu veću od tri milijarde kuna samo za spuštanje PDV-a na 23 posto. SDP ne gubi ništa u proračunu jer manje oporezivanje plaća znači manje novca gradovima i općinama, a ne državi. To što će gradovi poslije dići cijene ili prirez, kao što su ove godine, to nije Vladina briga.