To je to što me zanima!

Tomislav Ćorić: 'Vjerujem da će se cijene naftnih derivata idućih par mjeseci stabilizirati'

Cijene plina rastu, a Ćorić kao rješenje navodi smanjenje stope poreza na dodanu vrijednost na isporuku plina polučilo značajan rezultat
Vidi originalni članak

O porastu cijena energenata u Dnevniku HRT-a govorio je ministar gospodarstva i održivog razvoja, Tomislav Ćorić.

- Porast cijena posljedica je rasta cijene energenata na svjetskim tržištima što utječe na proizvodni proces, a samim time i na cijene - rekao je te dodao kako se ne radi o poskupljenju zbog ulaska u Eurozonu.

Komentirao je i cijene koje će od rujna morati biti označene u kunama i eurima. 

- Na tržištu dobara i usluga postoji konkurencija, ona se cjenovno bori za potrošače. Bilo kakvo neopravdano povećanje cijena će, od strane potencijalnih potrošača, biti honorirano tako da se okrenu drugom, alternativno proizvodu - rekao je Ćorić.

ĆORIĆ O POSKUPLJENJU PLINA: 'Osobno vidim mogućnost kako umanjiti udar. Zamrzavanje cijena nije dugoročno rješenje'

Naglasio je da ne treba strahovati od takvih nedozvoljenih praksi.

- Ono što su pokazali posljednji ulasci u eurozonu čitavog niza zemalja, to je da je inflacijski učinak tih ulazaka u eurozonu i preuzimanje eura kao valute značajno manji od jednog postotnog boda, to je 0,2% prosječno - dodao je.

Vijeće EU-a u lipnju treba donijeti službenu odluku o ulasku Hrvatske u eurozonu, za što trebamo ispuniti kriterij o stopi inflacije.

- Inflacijski kriterij je od početka kriterij nominalne konvergencije. Nismo u problemu, inflacijski kriterij će se gledati na način da se zemlje koje značajno odstupaju od prosjeka izbace, u tom konkretnom slučaju, Hrvatska će biti okviru kriterija - govori.

Od ponoći na snagu stupaju i nove cijene goriva, no ministar je optimističan.

SKUPLJI PLIN I STRUJA Vaučeri i niži PDV bi pomogli građanima: 'Država mora reći gdje je granica poskupljenja'

Navodi kako živimo u vremenu kada cijene na svjetskim tržištima, pogotovo nafte, osciliraju, no ne vjeruje da treba od toga strahovati i vjeruje da će se cijene naftnih derivata stabilizirati sljedećih mjeseci.

Cijene plina rastu, a Ćorić kao rješenje navodi smanjenje stope poreza na dodanu vrijednost na isporuku plina polučilo značajan rezultat.

- Kao što znate, uz opću stopu od 25%, po kojoj se plin danas isporučuje, postoje 2 snižene stope, jedna od 13 i 5 postotnih bodova i definitivno bi to utjecalo na smanjeno povećanje, recimo to tako, cijene plina od 1. travnja - dodao je.

- Ono što ne veseli je trenutna situacija na tržištu, odnosno, projekcije tog porasta koji će biti značajan. Upravo zbog toga mislim da treba maksimalno utjecati na cijenu kroz porez na dodanu vrijednost i u konačnici možda i isporuku plina, odnosno struje svesti kao isporuku osnovnih živežnih dobara, odnosno, hrane, na najnižu stopu - tvrdi.

Susjedna zemlja, Mađarska je zamrznula PDV na šest prehrambenih namirnica, ministar kaže da je kod nas, na osnovne živežne namirnice, stopa poreza na dodanu vrijednost 5 postotna boda, misli da je primjerena i ne vidi razloga da se ide na smanjenje te stope.

Idi na 24sata

Komentari 45

  • biberrr 18.01.2022.

    Najveća dobit LNG terminala će biti pad cijena prirodnog plina na domaćem tržištu. To su izjavljivali Ćoro i Plenki prije godinu dana. Plin u bocama za kućanstvo je pojeftinio sa 110 na 150 kuna lani. Te štetoćine uvoze  daleko skuplji plin brodovima iz USA i Saudijske Arabije, sirotinja to mora platiti. Ista stvar je i sa svim ostalim energentima,struju kupuju od vjetrenjača daleko najskuplju.

  • Oksimoron_1 18.01.2022.

    tć. birajte tć-a

  • komparator 18.01.2022.

    Ćorkan je inače Veliki vjernik !

Komentiraj...
Vidi sve komentare