I dok su još u kampanji u SDP-u najavili da će se njihovi zastupnici u Europskom parlamentu odreći dijela svoje plaće, i to za Zakladu 'Ana Rukavina', te su isto potvrdili i nakon izbora, u oporbi na nešto tako niti ne pomišljaju, Niti jedan od sedmero zastupnika iz HDZ-a, HSP-a dr. Ante Starčević i Laburista ne namjerava se odreći izdašne europske plaće, piše Slobodna Dalmacija.
Smatraju kako je to jeftini populizam SDP-a, koji njima nitko ne može nametnuti.
Tomašić: Nisam dužna podnositi račun nikome
- O svojoj plaći odlučivat ću sama, neće mi valjda Milanović propisivati što ću raditi s njom. I sad od svoje saborske plaće dio dajem onima kojima je potrebno, to ću činiti i kad dobijem plaću eurozastupnice. Dat ću kome ja hoću i nisam dužna podnositi račun nikome o tome - rekla je Slobodnoj Ruža Tomašić iz HSP AS.
Šuica: To je jeftini populizam SDP-a
S njom se slaže i HDZ-ova Dubravka Šuica.
- HDZ poštuje sve standarde Europskog parlamenta, i obveze i dužnosti i prava. Nećemo se odricati ni jednog od to troje jer je to jeftini populizam. Hoću li i koliko kome dati od svoje plaće to će biti moja odluka - rekla je Šuica.
Vuljanić: Neće mi partijski šef određivati kome ću dati dio plaće
Slično razmišlja i Nikola Vuljanić, jedini eurozastupnik iz Hrvatskih laburista.
- Plaću određuje Europski parlament i isplaćuje se iz njihova budžeta. Dakle, ne određuju je hrvatska tijela i ne isplaćuje se iz našeg proračuna. E sad, zamjerati meni da se zdušno zalažem za radnike, a da ću u Europarlamentu mrtvo-hladno zgrabiti 7.000 eura je zaista licemjerno, jer ni premijer koji to govori nije svoju plaću sveo na radničku, nego prima više od 20.000 kuna. Ako ću ja nešto od svoje plaće pokloniti nekom, onda ću to dati tako da nitko ne zna. Neću to obznanjivati na sva zvona i stavljati na naslovnice novina. Dat’ ću zato što hoću dati, a neće mi partija i partijski šef to određivati - kazao je Vuljanić.
Plaća je 47.000 kn neto plus dodaci
Podsjetimo, hrvatski će europarlamentarci od 1. srpnja zarađivati bruto 7.957 eura, odnosno oko 6.200 eura neto, što je više od oko 47.000 kuna. No, uz to, mjesečno će dobivati dodatak za uredske troškove i putovanja, koji je prema podacima iz 2011. iznosio 4.299 eura. Također, mogu zatražiti naknadu troškova za službena putovanja u Bruxelles i Strasbourg, a godišnje mogu dobiti i dodatak od maksimalno 4.243 eura za službena putovanja na druge destinacije. E da, za svaku sjednicu Europskog parlamenta na kojoj budu prisutni 'kapnut' će im dnevnica od 304 eura.