Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević obišao je radove na obnovi Trga Krešimira Ćosića. Radovi na sanaciji platoa ispred Doma sportova počeli su 13. veljače, a trebali bi biti završeni do ljeta.
Vrijednost radova je oko 530 tisuća eura i bit će u potpunosti pokriveni iz gradskog proračuna. Nakon obilaska radova, Tomašević je sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom na istoj lokaciji održao redovitu konferenciju za medije.
Tomašević je poručio kako se uređuje cijeli javni prostor te da dvorana nije u funkciji još od ptresa.
- Radi se o najvažnijem i najvećem domu sportova u državi koji se sastoji čak od sedam dvorana. To je projekt od 160 milijuna kuna bez PDV-a. To je ogroman novac koji mi ne možemo povući iz Fonda solidarnosti jer je to sportska struktura. Što znači da taj iznos pada na Grad. Nadam se da će i država uskočiti jer je to najveća korištena dvorana u Hrvatskoj - rekao je Tomašević.
Gradonačelnik je komentirao napise da će Vlada ukinuti prireze i kako će se to odraziti na Grad Zagreb. Poručio je kako je ministar Marko Primorac obećao komunicirati cijeli prijedlog reforme, a da on nije za sada dobio niti službeni, a ni neslužbeni mail.
- Mogu komentirati to samo načelno, ali službene komunikacije još nema - rekao je te dodao kako će sve moći komentirati kada prijedlog bude na stolu i kada će moći analizirati posljedice.
- Načelno, vezano uz suficit Grada Zagreba, mi smo ga, za razliku od drugih gradova, planirali u 2022., a planiramo i za 2023. i 2024. Nama je nasljeđe bio deficit koji je Bandić gomilao pet godina. Za razliku od drugih, mi nismo imali neočekivani suficit. Mi taj novac ne možemo potrošiti, to je novac kojim se neutralizira deficit koji smo naslijedili. Ne znam kako je dopušteno da to radi - rekao je Tomašević i ponovio da ni jednu kunu iz suficita ne mogu potrošiti na projekte, već da sve služi za smanjivanje deficita koji su naslijedili.
- Mi smo u specifičnoj situaciji - rekao je Tomašević. Poručio je kako ZET ostvaruje prihode od prodaje karata te da je prošle godine to iznosilo 270 milijuna kuna.
- Prirez Grada je oko 950 milijuna kuna. Subvencije iz proračuna prema ZET-u kako bi cijena karte bila onakva kakve je, slična je kao i iznos prireza. Mi subvencioniramo cijenu karata kao i drugi gradovi. Kada ne bi bilo subvencija u proračunu, karta bi otišla 3 ili 4 puta gore. Budimo svjesni što znače subvencije. Vrtići bi također bili skuplji - rekao je.