Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević nedavno je predstavio novi plan za rješavanje problema odlaganja otpada u gradu Zagrebu.
- Promijenili smo način kako se upravlja Gradom, radimo sada i rekonstruiranje gradskih poduzeća. Vidimo tko su ljudi koji ta podzuća vode, izabrali smo ljude koji su bili najbolji na intervjuima, imali najbolje poslovne planove - rekao je Tomašević o svom dosadašnjem mandatu za N1.
Tomašević kaže kako smjena u nadzornom odboru Holdinga nije bila greška.
- Smijenio sam ih jer se nismo slagali za drugu fazu. Vidimo sad koliko smo brzo morali djelovati - kaže Tomašević.
- Tih prvih 100 dana je bio kao da letite. Morali smo brzo djelovati i komunikaciju staviti u drugi plan. Kasnije smo to unaprjeđivali, ali ima još puno prostora za napredak - dodao je.
Novi plan za otpad
Osvrnuo se na novi plan za odlaganje otpada.
- Prvo će biti opomene i upozorenja. Pokušat ćemo individualizirati odgovornost - rekao je Tomašević.
- Vidi li to komunalni redar, naravno da će ta osoba dobiti kaznu. Postoje načini kako se isto tako može i retroaktivno utvrditi odgovornost individualne osobe koja to radi. Zašto ne i kamere kao jedno od rješenja. S druge strane, gdje se nađu računi i utvrdi nečiji identitet u vrećicama. Čak i kopanje po vrećicama su metode u drugim europskim gradovima. Ne kažem da će tako biti u Zagrebu, ali postoje različiti načini kako se može utvrditi i individualna odgovornost - dodao je.
Tomašević vjeruje da će velika većina građana savjesno odvajati otpad, a oni koji su to i dosad radili, vidjet će smisao i odvajati još više.
- Mi smo grad, zajednica. Bez suradnje građana i Grada ne možemo funkcionirati. Nema komunalnih redara koji mogu spriječiti nekoga da baci smeće na ulici. Kao zajednica držimo se nepisanih pravila, i da kao zajednica reagiramo na ponašanje za koje smatramo da je neprimjerno - rekao je Tomašević.
Govorio je i o spremnicima za otpad.
- Svatko od prolaznika uzme kantu i odloži tamo gdje želi, to je teško promijeniti. Spremnici idu pod kontrolu vlasnika, da što više novih zgrada idu u prostorije za otpad, tamo gdje nema da idu u dvorišta, a gdje toga nema, tamo će iznimno biti na javnim površinama, pod ključem - rekao je Tomašević.
Kaže kako se otpad redovno odvozi.
- Zasad broj odvoza otpada ostaje isti, ali ćemo modificirati sustav plastike i metala - rekao je Tomašević.
- Što se tiče drobilica i dozvola i nove drobilice trebale bi doći u veljači. I dalje nijedna tona nije otišla kroz privatno poduzeće i uštede su napravljene. Ono što Grad Zagreb može sam, će gospodariti. Ono što ne može, a to je biootpad, koristit će usluge privatnih poduzeća na temelju javne nabave dokad se ne realizira nova kompostana u vlasništvu Grada - rekao je Tomašević.
Poskupljenje energenata
Govorio je i o poskupljenju plina.
- U Holdingu imamo dvije gradske plinare – jedna se bavi distribucijom, a druga opskrbom. Ova koja se bavi opskrbom preprodaje plin. Došlo je do problema s Upravom društva koja pri kraju mandata prošle vlasti nije kupila količine plina tada po jeftinim cijenama. I tu su nastali problemi. Ne samo u Zagrebu nego i u drugim dobavljačima. To je problem u cijelom EU-u, puno je poduzeća koja su u bankrotu - rekao je Tomašević.
- Nije Grad Zagreb izoliran… Vidimo da su i cijene građevinskih radova otišle u nebo. Poskupio je i materijal. kroz tjedan dva stupit će na snagu nova uprava ZET-a, pa ćemo vidjeti što će biti s cijenom javnog prijevoza i žičare, koja je dio ZET-a. oprezan sam s obećanjima jer ono što obećam, želim i isporučiti - rekao je gradonačelnik.
Obnova nakon potresa
Kaže kako treba razdvojiti sanaciju i konstrukcijsku obnovu.
- Stavimo stvari u kontekst. Na vlast smo došli u lipnju prošle godine. Teško je reći koliko ćemo do ovog lipnja povući iz fondova. Govorimo li o školama, prošla vlast odredila je da im treba milijarda i 200 milijuna kuna. Mi smo vidjeli da je ta procjena dvostruko veća od same obnove na tim školama. Informirali smo Vladu da pola od tog iznosa alocira na druge sektore. Cilj je povući nešto manje od 600 milijuna kuna za obrazovno-odgojne institucije što uključuje i sanaciju i obnovu - rekao je Tomašević.
Osvrnuo se i na otkaze u Holdingu.
- Zakonom zaštićene skupine neće dobiti otkaze, niti ih po zakonu mogu dobiti - poručio je gradonačelnik.
Mjera roditelj odgajatelj
Komentirao je i ukidanje mjere roditelj odgojitelj.
- Mjera nije ishitrena. Iako je odluka donesena u prosincu, naknade dobivaju do svibnja, a posao mogu tražiti već sada. Odluka je djeci zabranjivala da idu u dječji vrtić i većinom ženama da budu zaposlene. Meni je to pravno upitno. Mjera ima i demografski cilj tako da tu nikakvog socijalnog cenzusa nije bilo - rekao je Tomašević.
Plan za stadion
Govorio je i o stadionu na Maksimiru.
- Stadion je potpuno nefunkcionalan, sramota za cijeli grad. sreća da su tribine prazne pa se ne shvaća da je istočna tribina konstrukcijski oštećena u potresu. tražimo model da se iz proračuna ne potroši nijedna kuna - rekao je.
- Činjenica je da je statut GNK Dinamo legalan. Vjerujem i ja da se upravljačke prakse mogu unaprijediti i u tom smislu smo otvoreni za razgovore. Ali, ajmo korak po korak, da vidimo koje su prakse u Rijeci i koje su prakse u drugim europskih gradovima - dodao je Tomašević.