Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević održava danas redovnu press konferenciju za medije na kojoj će se, između ostalog, osvrnuti na prvih godinu dana provedbe novog modela prikupljanja otpada. Uz Tomaševića, tu su i njegovi zamjenici Danijela Dolenec te Luka Korlaet.
PRATITE UŽIVO:
- Cilj je bio micanje spremnika s javnih površina. Tu je postignuto da je 50 posto kanti maknuto s javnih površina. U centru grade su gotovo uklonjene sve kante. Isto tako, unatoč tome što Zagreb ima jednu od najmanjih cijena usluge odvoza otpada u Hrvatskoj, ima jedan od najvećih brojeva odvoza otpada po kućanstvu u Hrvatskoj. Jedino Split po kućanstvu ima veći broj odvoza otpada. Kad smo uvodili model rekli smo da je to proces i da ćemo model unaprjeđivati, mi to i radimo. Zato danas izlazimo s novih sedam mjera za unaprjeđenje odvoza otpada u Zagrebu - kazao je Tomašević i nastavio:
- Prva mjera je financiranje izgradnje bokseva, što kao što znate, imamo situaciju gdje zgrade ne mogu spremiti spremnike na svoju parcelu jer za to nemaju uvjete. Trenutno je u Zagrebu tako ugrađeno 100-ak bokseva. Građani su o svom trošku kroz pričuvu, trebali financirati te bokseve, i tu je bilo dosta situacija gdje se trebalo dogovoriti... Uglavnom što je novost, da grad preuzima financiranje izgradnje bokseva za zgrade. Gdje god postoji rješenje Čistoće, da ne postoji drugi način za smjestit, grad će to platiti. Svi oni koji su platili bokseve na javnim površinama će dobiti refundaciju od grada Zagreba za te bokseve - kazao je Tomašević.
- Polupodzemni spremnici mijenjaju zelene otoke po gradu, govorimo oko pola lokacija zelenih otoka. Riječ je o spremnicima za staklo, plastiku i papir. U centru grada ih nismo mogli graditi - kazao je Tomašević i dodao da su oni isključivo za građane, ne za poslovne korisnike - veli Tomašević.
- Idemo u javnu nabavu polupodzemnih spremnika. Treća mjera su podzemni spremnici u centru grada. Trenutačno imamo spremnike na sedam lokacija. Podijelit će se čip kartice korisnicima, građani kad dobiju kartice, mogu svoje plave vrećice i suhe reciklante te biootpad odlagati u podzemne spremnike. Tako prestaje model gdje se plave vrećice ostavljaju svaki dan ispred ulaza zgrada. Plan je do kraja godine ugraditi 75 podzemnih spremnika, do svibnja do još 75. Tad u potpunosti neće biti ostavljanja vrećica ispred ulaza od 20 do 22 sata navečer.
- Četvrta mjera je povećanje kapaciteta Čistoće za odvoze. Imamo dva natječaja za kupnju kamiona i prva vozila od 15 očekujemo kroz tjedan dana. Paralelno kupujemo još 26 kamiona za skupljanje otpada koje očekujemo do ljeta iduće godine. Trenutno imamo natječaj za 150 radnika, međutim planiramo 200 novih dodatnih komunalnih radnika. Neto ćemo povećati kapacitete za još 200 radnika. Unaprijedili smo prava radnika. Vjerujemo da ćemo moći zaposliti nove radnike zbog poboljšanih uvjeta - kaže Tomašević.
- Peta mjera je vezana za obiteljske kuće. Ovo dosad je više bilo vezano za višestambene zgrade - kaže Tomašević i nastavlja:
- Trenutno imamo 90 tisuća kućanstava koje koriste usluge odvoza čistoće i koje koriste žute vrećice koje se vješaju na ograde te od siječnja počinje podjela svima kanti za plastiku. Od 240 litara, negdje i 360 litara. Kad završimo podjelu kanti cilj je da odvoz plastike i papira ide jednom tjedno, ne kao sad jednom svako dva tjedna - kazao je Tomašević.
- Šesta mjera je vezana uz educiranje građana. Prvenstveno bi tu istaknuo aplikaciju Razvrstajmojzg. Pozivam građane koji to nisu napravili da skinu tu besplatnu aplikaciju na svoje mobitele. Ljudi dobiju push notifikacije koje ih podsjećaju o odvozu otpada. Imamo I kampanju s influencerima oko toga. Bit će tu još toga vezano za sve ovo - dodaje Tomašević.
- Sedma mjera je vezana za povećanje kapaciteta za kažnjavanje svih oblika nepravilnosti. Sigurno će postojati dio građana koji se neće držati pravila. Povećat ćemo kapacitete za nadzor i kažnjavanje. To znači zapošljavanje novih komunalnih redara i radnika u Čistoći. Ugradnja videonadzora na zelene otoke, na podzemne spremnike... Ako ne koristite plave vrećice kazna privatnom korisniku je 65 eura. Čistoća je samo u rujnu ove godine, samo radnici Čistoće, je napisala 2056 kazni. To je znatno povećanje. Pozivam građane da se drže pravila - kaže Tomašević koji je dodao i da je Zagreb bio 'kantograd'...
Podsjećamo, kako se navodi na stranicama grada Zagreba, miješani komunalni otpad od 1. listopada 2022. godine smije se odlagati samo u standardiziranim vrećicama za otpad - ZG vrećicama, dostupnima za kupnju u trgovinama i Zagrebačkom holdingu.
- Za to su predviđene ugovorne kazne, a kontrolu će obavljati radnici Čistoće i komunalni redari