To je to što me zanima!

Toksičan otok: Na njemu ljudi moraju živjeti s gas maskama

Japan: Zbog erupcije vulkana i velikih količina sumporovog dioksida stanovnici otoka kao i turisti i dalje moraju nositi maske na otoku Miyake-jima
Vidi originalni članak

Nedaleko od Tokija leži mali otok Miyake-jima. Smatraju ga prirodnim rajem oko kojeg ronioci često rone između koraljnih grebena u potrazi za rijetkim vrstama životinja. No onaj tko želi posjetiti taj otok, mora imati plinsku masku. I stanovnici otoka stalno moraju nositi zaštitne maske.

Otok prekriva zelenilo, a uz obali se nalaze predivni zaljevi i plaže. No tanki oblak dima koji koji prekriva otok, trajna je opasnost. Zadnja erupcija vulkana bila je prije 16 godina, ali život stanovnika otada se potpuno promijenio. U lipnju 2000. godine na otoku koji je dugačak 11 kilometara i osam kilometara širok je živjelo oko 4000 ljudi.

27. lipnja su ih uzdrmali podvodna erupcija i potres. Sve je završilo erupcijom vulkana. Oko deset kilometara visok stup dima stajao je tada iznad otoka Miyake-jima, a zasuli su ga pepeo i kamenčići.

Izašla je magma i stvorio se novi krater širok 1,6 kilometara i dubok 450 metara. Krajem kolovoza 2000. vlasti su odlučile da će svih 3855 stanovnika evakuirati i preseliti u Tokio. Do 50.000 tona opasnog dima svakog je dana odlazilo u zrak. Vjerovalo se da se stanovnici neće vratiti tako brzo na otok. Količina sumporovog dioksida je s godinama opadala.

U veljači 2005. stanovnicima je dozvoljeno da se vrate na otok. Otkada su se vratili i dalje moraju nositi maske. Danas ih na otoku živi oko 2700.

Količina sumporovog dioksida se redovito mjeri, a ako prekorači dopuštene količine, stanovnike se upozorava preko razglasa. Turisti smiju na otok, ali na službenim stranicama otoka piše da nitko na Miyake-jima ne smije kročiti bez gas maske.

Maske se mogu nabaviti na trajektnom terminalu u Tokiju, na brodovima koji voze na otok ili na samom otoku. Na otoku je od 2005. bilo još nekoliko manjih erupcija. Količine sumporovog dioksida su u podnožju vulkana i dalje ekstremno visoke. Neka su područja na otoku i dalje potpuno zatvorena i zabranjena, piše Travelbook.

Idi na 24sata

Komentari 31

  • 09.07.2016.

    ovu vijest je pisao Srbin jer se kod njih kaze gas maska, kod nas se kaže plinska maska. Oni kažu curi gas, mi kažemo curi plin. Oni kažu Hleb, mi kažemo kruh, Oni kažu makete a mi kažemo škare. Oni kažu Šargarepa a mi kažemo mrkva. Ono što ja ne kužim, što nisu zaposlili novinara koji zna Hrvatski jezik i njegove riječi :D

  • OrcaPerestrojka 09.07.2016.

    Izgleda da je tamo maskenbal svaki dan?

  • tajnamoja 09.07.2016.

    Ja isto kazem gas maska, sto fali?

Komentiraj...
Vidi sve komentare