Aleksandar Vulin podnio je danas neopozivu ostavku na mjestu ravnatelja Bezbednosno-informativne agencije(BIA), srpske sigurnosno-obavještajne službe, na čijem je čelu od prosinca 2022. godine.
Tu je odluku objavio u priopćenju u kojem se, između ostaloga, zahvalio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na "prilici da brani Srbe i Srbiju" i zamolio ga da ostane "predsjednik svih Srba".
- Predsjednik Aleksandar Vučić i Srbija suočeni su s prijetnjama i ucjenama koje se mogu usporediti samo s austrougarskim ultimatumom iz 1914. godine. Od nas se traži da priznamo Kosovo, da izađemo iz Republike Srpske i da sankcijama Ruskoj Federaciji prestanemo biti suverena država i nacija. Ukoliko bismo na to pristali, sljedeći zahtjev bio bi protjerivanje kineskih investicija, bezuvjetna tehnološka i ekonomska ovisnost o Zapadu, kao i nastavak političke i teritorijalne dezintegracije Srbije i prihvaćanje zapadnih vrijednosti u kojima nema mjesta za tradicionalnu obitelj i naciju, a na kraju krajeva ni za socijalnu pravdu - rekao je Vulin u svom priopćenju.
Zbog problema s vidom nije služio redovni vojni rok, sam se prijavio na obuku 2019.
Nakon izbora 2014. godine imenovan je ministrom rada, zapošljavanja, branitelja i socijalnih pitanja. U lipnju 2015. imenovan je predsjednikom Radne skupine za rješavanje problema mješovitih migracijskih tokova koju je formirala Vlada Srbije.
Nakon izbora održanih u travnju 2016. ostao je na mjestu ministra rada, a u lipnju 2017., kada je na čelo Vlade umjesto Aleksandra Vučića došla Ana Brnabić, postao je ministar obrane. Budući da nije služio redovni vojni rok u vrijeme kada je to bila zakonska obveza, ističući da je te obveze oslobođen zbog problema s vidom, u ožujku 2019. prijavio se na petnaestodnevnu vojnu obuku.
U listopadu 2020. godine, u drugoj Vladi Ane Brnabić, postao je ministar unutarnjih poslova.
Početkom prosinca 2022. godine imenovan je ravnateljem Sigurnosno-informativne agencije.
Hrvate nazivao ustašama
U lipnju 2020. godine, uoči izbora u Srbiji, nezaobilazni dio kampanje postala mu je i Hrvatska.
- Hrvatska pažljivo prati naše izbore, mi njihove ne pratimo nimalo. U Hrvatskoj znaju ime i biografiju svakog ministra u našoj Vladi, a mi skoro da ne znamo da njihova Vlada i postoji- poručio je tada Vulin u priopćenju.
Vulin je otprije poznat i po svojim neodmjerenim izjavama. Za njega često znaju reći da u pravilu govori ono što predsjednik Vučić misli. Vulin je također predsjednik je političke stranke Pokret socijalista. Bio je jedan od osnivača Jugoslavenske ljevice, gdje je bio glasnogovornik i zamjenik predsjednika Direkcije JUL-a.
Još neke od njegovih poruka upućene prema Hrvatskog glasile su: “Hrvatska službena politika kao ni ustaški ološ ne prestaju s napadima na Vučića i Srbiju”. “Njihova politika prema Srbiji je mješavina mržnje i kompleksa. To je i očekivano od naroda kojima je vikar ustaške vojske Alojzije Stepinac kandidat za sveca. Kakav svetac takav i narod koji ga zove blaženi”.
Hrvatsko Ministarstvo vanjskih i unutarnjih poslova je, nakon Vulinove najave 2018. godine da će posjetiti područje Jasenovca, izvijestilo je da on nije dobrodošao u Hrvatsku. Na taj način su osudili Vulinovu izjavu od dana ranije u kojoj je rekao da o njegovom dolasku u Hrvatsku "može odlučiti vrhovni zapovjednik Vojske Republike Srbije, gospodin Aleksandar Vučić, a nikako o tome ne mogu odlučivati hrvatski ministri".
Sankcije SAD-a
U srpnju ove godine, SAD je uveo sankcije Vulinu, inače poznatome po proruskim stajalištima. Optužili su ga za poticanje ruskih "malignih" aktivnosti te za veze s krijumčarima oružja i narkotika, objavilo je američko ministarstvo financija. Sankcije znače da je u SAD-u blokirana Vulinova ili imovina u posjedu američkih građana u kojoj on ima neki interes. Pojedincima i pravnim osobama u SAD-u također su zabranjene sve transakcije s njime.
Vulin je u priopćenju u kojem je obznanio svoju ostavku optužio SAD i EU da mu "traže glavu".
- Nisam uzrok ucjena i pritisaka na Srbiju i srpski svijet, ali neću dopustiti da budem razlog ucjena i pritisaka na Srbiju i srpski svijet. Zbog toga podnosim neopozivu ostavku na mjesto direktora BIA-e. Sankcije koje su mi uvedene dokaz su moje uporne borbe za srpsko jedinstvo, ali uvođenje sankcija Srbiji za koje bi se iskoristilo moje daljnje vođenje BIA-e bilo bi dokaz moje sebičnosti. Prvi pokazatelj ispravnosti moje odluke bit će licemjerne izjave dužnosnika SAD-a i EU u kojima će se kleti da nam nisu ni htjeli uvesti kazne i sankcije. Moja ostavka neće promijeniti politiku SAD-a i EU prema Srbiji, ali će usporiti nove zahtjeve i ucjene. Nisu dobili sankcije Rusiji, nisu dobili srpsko priznanje Kosova, ali su dobili jednu srpsku glavu.