Doista vjerujete da postoji rat u Kijevu? Šalite se, molim vas, nadam se da niste ozbiljni. Otiđite onamo i vidjet ćete da se u gradu odvija normalan život, potpuno normalan život, izjavio je slovački premijer Robert Fico početkom godine.
Tko je zapravo kontroverzni prvi čovjek Slovačke koje su u srijedu upucali nakon sastanka Vlade?
Fico je prošle godine pobijedio na izborima te je sastavio vladajuću koaliciju sa slovačkim nacionalistima i strankom Glas. Tijekom kampanje naglašavao je svoje proruske i antizapadne stavove te obećavao da će uskratiti vojnu potporu Ukrajini.
- Mislimo da je Ukrajina golema tragedija za sve. Ako SMER bude zadužen za formiranje vlade… učinit ćemo sve što možemo kako bismo organizirali mirovne pregovore što je prije moguće - rekao je Fic uoči izbora.
Slovački premijer je pravo diplomirao na Sveučilištu Komenský u Bratislavi 1986. te doktorirao pri Slovačkoj akademiji znanosti 1992. Od 1986. član je Komunističke partije Čehoslovačke, a od 1990. socijaldemokratske Stranke demokratske ljevice (SDL) te od 1992. njezin zastupnik u slovačkom parlamentu.
Napustivši SDL, 1999. je osnovao stranku Smjer – socijaldemokracija, kojoj su se 2004. priključile druge lijeve stranke (uključujući SDL). Na izborima 2006. ta je stranka osvojila najviše mandata pa je sastavio koalicijsku vladu s dvjema nacionalističkim strankama Pokretom za demokratsku Slovačku i Slovačkom narodnom strankom.
Iako je nakon izbora 2010. njegova stranka ostala najveća u parlamentu, nije uspio ponovno sastaviti vladu. Na izborima 2012. Smjer je osvojio apsolutnu većinu mandata te je Fico formirao prvu jednostranačku vladu u demokratskoj Slovačkoj.
Kandidirao se na predsjedničkim izborima 2014., ali je izgubio u drugome krugu. Nakon izbora 2016. sastavio je novu koalicijsku vladu u koju su ušli i slovački nacionalisti i predstavnici madžarske manjine, ali je u ožujku 2018. dao ostavku.
U mandatu iduće vlade sudovi su osudili više od 40 osoba povezanih s koalicijom Roberta Fica, uglavnom zbog zloporabe položaja i korupcije, što je uključivalo suce, visoke policijske i obavještajne službenike, poduzetnike, odvjetnike i javne službenike.
Fico je u javnosti dospio i nakon što je obustavio komunikaciju s četiri vodeća medija nakon što ih je optužio da ne izvještavaju istinito.
- Sve dok navedeni mediji ne započnu ispunjavati svoje zakonske obveze, premijer Fico prekida svaku komunikaciju s njima - priopćio je njegov ured vlade.
Izvršni urednik jednog od nepoželjnog medija Dennika N, Matus Kostolny, rekao je da Fico “već godinama nije odgovorio na pitanja njegovih novina čime krši zakone".
- Fico se prestrašio i nije nam zatvorio vrata pred nosom. Ni on nas neće moći ušutkati - rekao je Kostolny.
U međuvremenu, njegova Vlada je početkom mjeseca odobrila prijedlog zakona koji predviđa raspuštanje javne radiotelevizijske postaje RTVS i njezino pretvaranje u novu medijsku ustanovu, što je izazvalo zabrinutost među oporbenim političarima i novinarima. Zakon je najnoviji korak u, kako kritičari kažu, pokušaju vlade premijera Roberta Fica da pojača kontrolu nad institucijama u zemlji.
Plan su žestoko kritizirali oporbeni političari, novinari, medijske organizacije, a Europska radiodifuzna unija (EBU), kojoj pripada RTVS, također je kritizirala planove kao prijetnju neovisnosti medija. Kritičari optužuju vladu da RTVS, koja se prema anketama smatra objektivnom i pouzdanom, želi zamijeniti vladi sklonijim propagandnim medijem. Konačnu odluku može donijeti samo parlament u kojem vladajuće stranke imaju dovoljnu većinu, a njegova se odluka očekuje u lipnju. Zbog svega je na ulice Slovačke izašlo tisuće prosvjednika.
Uz to, Fico je poznati i zbog svoje ekstremne antimuslimanske i antimigrantske retorike, često prkoseći protokolima EU-a o migracijama.
Godine 2016., tijekom izbjegličke krize u Europi, Fico je izjavio da "islamu nema mjesta u Slovačkoj", dodavši da je "problem što muslimani žele promijeniti lice zemlje". Iste godine Fico je javno okrivio napade IS-a u Parizu 2016. i rasističke teorije zavjere o sirijskim izbjeglicama koji napadaju Njemice. Također je rekao da njegova vlada "nadzire svakog muslimana na našem teritoriju".
Tijekom svoje posljednje kampanje za premijera, Fico je, u pozadini transparenta s natpisom "Charinme Slovensko" ("Štitimo Slovačku"), rekao da "tisuće terorista i boraca Islamske države ulaze u Europu s migrantima".
- Mogu vam reći da nikada nećemo dovesti niti jednog muslimana u Slovačku - rekao je tad. Fico je u tome održao svoju riječ i prihvatio samo 180 kršćanskih sirijskih izbjeglica u zemlju.
Što je još više zabrinjavajuće, kada je Fico posljednji put bio na vlasti, donio je zakon koji su predstavili njegovi krajnje desni koalicijski partneri u Slovačkoj nacionalnoj stranci (SNS) koji je onemogućio islamu da dobije državno priznanje.
Zakon je omogućio vjerskim institucijama s najmanje 50.000 članova da dobiju državna prava, a Slovačka ima samo 5.000 muslimanskog stanovništva. Zbog toga je Slovačka jedina članica EU bez džamije.
Ficov koalicijski partner Andrej Danko tada je rekao: "Islamizacija počinje od ćevapa i već je u tijeku u Bratislavi, idemo shvatiti s čime ćemo se suočiti za pet do deset godina". Muslimani nisu jedina manjina na koju je Fico ciljao, a njegove prethodne vlade SMER-SSD-a također su napadale i marginalizirale Rome i LGBT osobe.
Politico je u ožujku u opsežnoj reportaži pisao da se Fico počinje ponašati poput Orbána. Nakon što je proveo čistku u redovima policije, ukinuo specijalno tužiteljstvo za borbu protiv korupcije i smanjio kazne za financijske prijevare.
Fico je također odbacio optužbe za mito koje su pratile njegovu stranku tijekom njegove političke karijere. Optužen je za zločinačko udruživanje 2022. za korištenje policijskih i poreznih podataka za političke neprijatelje. Optužbe je Fico negirao te su one kasnije odbačene.