Vrlo mi je drago što sam bio domaćin dragom Sergeju, koji je ovdje bio prije 16 godina i 6 dana. Naš susret smo ovdje počeli tako što sam čitao jednu knjigu pjesama i otkrio toplu poetsku dušu Sergeja. Čitao sam rusku poeziju koju je pisao Sergej Lavrov, ushićeno je govorio hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman nakon susreta s ruskim kolegom, kojeg su danas navodno odveli u bolnicu zbog zdravstvenih problema nakon dolaska na samit u Baliju, rekle su indonezijske vlasti za AP.
POGLEDAJTE VIDEO: Skandalozna izjava Lavrova
Tri člana Vlade i liječničkog osoblja reklo je za AP kako Lavrova liječe u gradu Denpasaru. Dvoje od njih reklo je kako je Lavrov završio u bolnici zbog problema sa srcem.
Tko je Sergej Lavrov?
Tko je zapravo ruski šef diplomacije Sergej Lavrov, koji je posljednjih mjeseci glavno lice koje opravdava rusku invaziju na Ukrajinu te je jedan od najbližih suradnika ruskog predsjednika Vladimira Putinova?
Lavrov je rođen u Moskvi 1950. u obitelji Armenca iz Gruzije i Ruskinje koja dolazi iz Tbilisija, a koja je radila u sovjetskom ministarstvu vanjskih poslova. Iako je htio upisati fiziku na kraju je ipak završio Moskovski državni institut međunarodnih odnosa na kojem je diplomirao u rekordnom roku s najvišim ocjenama.
Na studiju je Lavrov učio egzotične jezike među kojima je i sinhala, službeni jezik Šri Lanke, kao i maldivski. Tečno govori i francuski te engleski. Za vrijeme ljetnih praznika bavio se kazalištem, a na trećoj godini studija se i oženio.
Nakon što je završio fakultet radio je za ministarstvo vanjskih poslova određeno vrijeme te je zbog znanja sinhalija premješten u sovjetsko veleposlanstvo na Šri Lanci kao savjetnik i to upravo u vrijeme kad Šri Lanka kao bivši britanski dominion postaje socijalistička republika. Tamo je radio kao prevoditelj i pomoćnik Rafika Nišonova, glavnog tajnika Uzbečke komunističke stranke te je zbog dobro obavljenog posla promaknut u atašea.
Lavrov se 1976. vraća u Moskvu gdje radi kao treći i drugi tajnik u odjelu za međunarodne gospodarske odnose sovjetskog ministarstva vanjskih poslova. Njegov odjel surađivao je s raznim međunarodnim organizacijama, uključujući i Ujedinjene narode pa je 1981. godine poslan u sovjetsko stalno predstavništvo pri UN-u u New Yorku. U početku je radio kao tajnik, no kasnije je promaknut u savjetnika te zatim u višeg savjetnika.
Ponovo se 1988. vraća u Moskvu gdje je imenovan zamjenikom načelnika odjela za međunarodne gospodarske odnose MVP-a SSSR-a, a kasnije je imenovan za prvog zamjenika, a ubrzo i za načelnika. Nakon raspada SSSR-a, početkom 1992. postaje ravnateljem Odjela međunarodnih organizacija i globalnih problema.nekoliko mjeseci kasnije Lavrov još jednom napreduje te je imenovan zamjenikom ministra vanjskih poslova Ruske Federacije Andreja Kozireva. Glavna zadaća mu je bila nadgledati djelatnost Uprave za prava čovjeka i međunarodnu kulturalnu suradnju, kao i dva odjela za poslove s državama Zajednice neovisnih država (ZND) - međunarodnih organizacija i međunarodne gospodarske suradnje.
U ožujku 1993. postao je zamjenik predsjedatelja povjerenstva za sudjelovanje Ruske Federacije u međunarodnim organizacijama iz sustava UN-a, a u studenome 1993. imenovan je supredsjedateljem međunarodnog povjerenstva za koordinaciju sudjelovanja Ruske Federacije u mirotvornim djelatnostima. Zbog svojih čvrstih stavova i nepopuštanja na Zapadu ga nazivaju 'Gospodin Njet' (Mister No).
O njegovom privatnom životu ne zna se mnogo, osim da voli nogomet, ali isto tako je i veliki pušač, osobito voli pušiti kubanske cigare zbog čega je podnio je peticiju protiv zabrane pušenja u zgradama Ujedinjenih nacija, a osobiti je ljubitelj i škotskog viskija. Upitan što je potrebno dobrom diplomatu, Lavrov je rekao da su ključne osobine “erudicija” i dobro poznavanje povijesti. Dodao je kako je važno biti predan "domovini" i razumjeti psihologiju pregovarača s druge strane stola. Njegovo bogatstvo se, prema podacima stranih medija, procjenjuje na 12 milijuna dolara. Otac je jedne kćerke koja je studirala je na Sveučilištu Columbia.