Ponos američke vojske, posljednja generacija lovaca 'stealth' tehnologije zadaje Rusima poprilične glavobolje. Moskva intenzivno radi na protuotrovu, pa njihova protuzračna oprema razvija sve sofisticiranije sustave za zaštitu svojeg zračnog prostora.
Slojevita i integrirana protuzračna oprema može učiniti da zračni udari avionima četvrte generacije, primjerice Horneta ili F-16, postanu preskupi. Najveći problem za Rusiju predstavljaju avioni pete generacije 'stealth' tehnologije, Lockheed Martin F-22 raptor ili F-35 Joint Strike Fighter.
Stručnjak za rusku vojsku Michael Kofman iz organizacije za vojnu analitiku CNA izjavio je za National Interest da Rusija intenzivno radi na rješavanju problema koje za njihovu predstavlja 'stealth' tehnologija.
Napredni ruski radari, projektili i sustavi u budućnosti će najvjerojatnije dovesti do razdvajanja zračnih snaga na avione koji se mogu nositi sa tim sustavima i one ostale, koji će služiti za bombardiranje ISIL-a i njihovih sljednika.
Platforme protuzračne obrane poput raketnih sustava S-300 i S-400 te budući S-500 opremljeni su sustavima za praćenje prisutnosti nevidljivih lovaca poput F-22 i F-35. Iako ih radari mogu otkriti, teško je dobiti preciznu poziciju aviona da bi ga se moglo efikasno gađati projektilima, što je i osnovni problem Moskve.
Rusija će sasvim sigurno nastaviti raditi na rješavanju problema obrane od borbenih aviona 'stealth' tehnologije, no teško je za vjerovati da će pronaći rješenje u skorašnjoj budućnosti, piše National Interest.
Velike investicije u protuzračnu obranu govori da Kremlj vjeruje kako glavnu prijetnju njihovim snagama predstavljaju upravo američke zračne snage. Samim time, efikasna obrana od stealth tehnologije Kremlju je na listi prioriteta, napominje Kofman. S vremenom, Rusija će, kako se ciklička borba vojne tehnologije obrane i napada nastavlja u nedogled, sigurno doći do rješenja, samo je pitanje vremena.