Izvor života. Tako je Unu opisao mještanin Donje Suvaje kojeg smo pronašli u blizini izvora. U pauzama između teških udaraca pneumatskog čekića bagera koji je rovao oko njegova izvora života, čovjek je govorio o tome kako se u mladosti ondje kupao, kako su se družili na obližnjemu mostu, kako piju tu rijeku... Doslovno žive od nje. Kaže da mu je podizvođač, jedan od građevinara koji ruju po vrelu, rekao kako će mu biti žao što će morati sjeći okolne vrbe, stare stotinu godina.
VIDEO: Na izvoru Une u Donjoj Suvaji, Darko Rundek s prijateljima održao besplatan koncert
Da se ne lažemo, svima koji su makar povirili na tu lokaciju iz aviona je jasno da je riječ o bezobzirnoj, bahatoj i mahnitoj devastaciji prirodnog bogatstva, zaštićenog kao spomenik još od 1968. godine. Prizor teške mašinerije koja uništava tlo u neposrednoj blizini rijeke, zagrađene zečjim nasipima, ne može se drukčije interpretirati. Čak i bez nalaza Državnog inspektorata, koji je potvrdio ono što je bilo očito i golim okom - investitor nije ishodio svu potrebnu dokumentaciju za rovanje oko izvora Une. Iz ovoga slijedi logično pitanje: tko im je to dopustio? Pisani trag vodi do nadležne Općine Gračac i Zadarske županije. Dakle, nadležne lokalne samouprave, koje bi deklarativno trebale voditi brigu o svojim područjima, mrtve-hladne već godinama gledaju kako se planira, priprema, a sad i odvija uništavanje zaštićenog hidrološkog spomenika. Nečijeg izvora života.
Prosvjednici i službe, pod pritiskom medija i javnosti, vjerojatno će otjerati bagere s izvora Une. Ali hoće li odgovarati oni koji su dopustili takvu devastaciju? Strojevi možda razbijaju prirodu, ali netko, u nekom udobnom i klimatiziranom uredu, prešutno se izmaknuo i dopustio razaranje. Kako takvi ljudi mogu prošetati među svojim sugrađanima, znajući da su ih, ne trepnuvši, umalo lišili uspomena i naslijeđa namijenjenog sljedećim generacijama? Uzeli su im život.