To je to što me zanima!

Tko iznajmi POS-ov stan, cijeli kredit će mu stići na naplatu!

Inače, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, POS-ovi stanovi jeftiniji su za 3717 kuna nego stanovi na tržištu. Prosječna cijena POS-ovih kvadrata u prvoj polovici 2018. bila je 7584 kune
Vidi originalni članak

Pomoć države da se dođe do prve nekretnine ili pomoć države da se dođe do ekstra zarade iz turizma?

Na to bi se mogli svesti stanovi POS-a koji su se lani pojavili u oglasnicima za turističko iznajmljivanje. Primijetili su ih u Istri, ali i u Splitu, a ministar graditeljstva Predrag Štromar nije mogao odgovoriti na neugodna pitanja - kako to da ne postoji mehanizam kontroliranja korištenja POS-ovih stanova. A oni se dodjeljuju prema listama prvenstva uzimajući u obzir je li netko socijalni slučaj, branitelj i slično. Prvi preduvjet je da kupac nema svoju nekretninu. Gdje su onda ti kupci ako te stanove iznajmljuju? Shvaćajući da su POS-ovi stanovi postali nekima dodatni izvor zarade i da su ih možda dobili oni koji ipak imaju nekretninu, Štromar je odlučio pripremiti izmjene Zakona o POS-u kako bi stao na kraj takvim iznajmljivačima.

Prisilna naplata

- Kako bi se spriječila zlouporaba kupnje stanova POS-a, odnosno kako bi se stalo na kraj preprodaji ili najmu stanova, koji su sagrađeni i kupljeni po Programu društveno poticane stanogradnje, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja još je lani krenulo u izmjene postojećeg Zakona o POS-u. U radnoj verziji zakona nalazi se odredba po kojoj će budući ugovori o kupoprodaji stanova morati imati zabranu davanja u najam ili prodaju stana sve dok kupac ne otplati preostali dug, s kamatom na javna sredstva za razdoblje prekida otplate - odgovorili su nam iz resornog ministarstva.

Dakle, sve dok ne otplate rate i kamatu takvi stanovi se neće moći iznajmljivati ni prodavati.

- Ako bi netko ipak htio prodati ili iznajmiti POS-ov stan, Agencija za pravni promet i posredovanje nekretnina (APN) o svemu će obavijestiti banku u kojoj je dignut kredit za kupnju stana. Banka će morati kredit u cijelosti proglasiti dospjelim i pristupiti prisilnoj naplati. U tom slučaju će kupac morati APN-u isplatiti razliku između ugovorene kupoprodajne cijene i utvrđene tržišne vrijednosti nekretnine na dan sklapanja ugovora - dopunjuju iz ministarstva.

Država bi, dakle, od takvih naplatila sve što je uložila u subvenciju, bez obzira na to u kojem se trenutku prije isteka kredita stan ponudi na prodaju ili u najam.

1.000 novih POS-ovih stanova planira se u dvije godine

7.584 kune je kvadrat iz POS-a bio lani

11.301 kunu je prosječni kvadrat na tržištu

Sve će morati vratiti

- POS je dobra mjera koja je omogućila da 8000 mladih obitelji dođe do svojega krova nad glavom. To je isto toliko domova, a u planu nam je u sljedeće dvije godine sagraditi još 1000 stanova. Zato ne želimo da pojedini špekulanti bace mrlje na ovu mjeru te ćemo zakonskim izmjenama stati na kraj zlouporabama. Cilj nam je POS-ove stanove graditi isključivo za one koji ih trebaju - poručuje ministar Štromar.

Zakon prvo mora proći dva čitanja u Saboru, ali se očekuje da će ga donijeti prije lipnja.

Inače, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, POS-ovi stanovi jeftiniji su za 3717 kuna nego stanovi na tržištu. Prosječna cijena POS-ovih kvadrata u prvoj polovici 2018. bila je 7584 kune, a ostalih stanova na tržištu 11.301 kunu. Za stanove u poticajnoj stanogradnji radi se lista prvenstva koja se popunjava i prema socijalnim kriterijima te uz uvjet da se kupuje prva nekretnina. Štromar je prije nekoliko dana u Umagu potpisao ugovor o gradnji 120 stanova, a prosječna cijena kvadrata bit će 1200 eura. Dosad je ukupno sagrađeno 8276 stanova po modelu POS-a.

Dosad bez sankcija za iznajmljivače

Poticajna stanogradnja osmišljena je da uz državnu potporu do stanova dođu oni koji ih ne bi mogli kupiti po tržišnim cijenama. No dosad nije postojala zapreka da ga onaj koji dođe do stana već sutradan proda ili iznajmi. Mnogi su to iskoristili.

Idi na 24sata

Komentari 73

  • mkustro 14.02.2019.

    Kojeg su ih vraga upisivali u gruntovnicu kao vlasnike stanova ako ih nisu otplatili?? To je bar bilo lako rješiti. Tek kad otplatiš zadnju ratu možeš se uknjižit kao vlasnik, do tad ne i ne možeš raspolagati imovinom. Koja sprdačina od države!!

  • Mergi 14.02.2019.

    Ma pričajte priče... Opet od koga ćete vi naplatit? Nek se pojavi neko važnije prezime ili ime u ovoj kaljuži opet ćete izvrnut pravdu. Vi ste ljigavi i dao Vam Bog svoj najveći gnjev prema svemu što vam je drago. Prokleti vam bili praunuci pa nadalje dokle vam seže stablo legla skotnog

  • šargopirgasta 14.02.2019.

    Meni je ovo bezveze. Kao prvo, ti stanovi nisu poklonjeni ljudima nego je riječ o pristojnoj cijeni. Konkretno, u Dalmaciji je cijeba POS-ovog stana kao normalna cijena za stan u Zagrebu. Drugo, kako netko može braniti ikome što će raditi sa svojom imovinom? Digneš kredit za njega, pkaćaš ga i onda ti država uvjetuje što možeš a što ne mođeš s njim. To da je cijena najmanje 50% manja onda bi se dalo razmislizi o tome. Ali pod ovalvim uvjetima, to uopće nije pošteno

Komentiraj...
Vidi sve komentare