To je to što me zanima!

Tisuće prosvjednika na ulicama Madrida. Nosili zastave, bacali bengalke i boce, policija vratila

Sanchez i Puigdemont dogovorili su uvođenje zakona o amnestiji za organizatore zabranjenog referenduma o neovisnosti 2017. godine, a koji bi trebao biti usvojen u parlamentu idućih dana
Vidi originalni članak

Tisuće prosvjednika okupile su se u četvrtak navečer ispred sjedišta Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE) u Madridu nazivajući njezinog vođu i premijera Pedra Sancheza izdajicom nakon što je bivšem katalonskom premijeru u egzilu Carlesu Puigdemontu obećao oprost.

Sanchez i Puigdemont dogovorili su uvođenje zakona o amnestiji za organizatore zabranjenog referenduma o neovisnosti 2017. godine, a koji bi trebao biti usvojen u parlamentu idućih dana.

NISU ZADOVOLJNI REAKCIJOM VLASTI Iz stožera za obranu hrvatskog sela: 'Tražimo da se zaustavi eutanazija zdravih svinja...'

Prosvjedi protiv tog zakona organizirani su ispred sjedišta Sanchezova PSOE-a sedmu večer zaredom, a na njih je izašao i Santiago Abascal, vođa desne stranke Vox, treće po broju zastupnika u parlamentu.

Prosvjednici su nosili španjolske zastave, a neki su prema sjedištu stranke bacali boce i bengalke. Policija je reagirala pendrecima te je uhitila šest prosvjednika.

Regionalna vlada izvijestila je da se pred sjedištem PSOE-a okupilo 8000 prosvjednika, a prosvjedi su održani i u drugim gradovima poput Barcelone, Valencije i Murcije.

Sanchez se nada novom četverogodišnjem mandatu 15. ili 16. studenoga kada će se vjerojatno u parlamentu glasati o njegovoj lijevoj koalicijskoj vladi. Da bi pridobio potrebnih 176 zastupnika u parlamentu s 350 mjesta morao je dobiti podršku Puigdemontove stranke JxCAT.

BLIŽI SE ZIMA Prosvjed 'Klupa nije krevet': Zagreb nije osigurao trajno prenoćište za beskućnike

Ona je kao uvjet postavila zakon o amnestiji kojim bi se prekinuli sudski procesi protiv svih osoba koje su od 2012. do 2023. sudjelovale u aktivnostima vezanima uz organiziranje referenduma o neovisnosti Katalonije, autonomne pokrajine sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku Španjolske.

Španjolski ustavni sud još je prije naveo da referendum ne može biti organiziran jer ga ne dopušta ustav. Puigdemont je šest godina u Belgiji nedostupan španjolskom pravosuđu koje mu želi suditi zbog organiziranja referenduma i proglašenja republike Katalonije, a koje nije bilo primijenjeno.

"Ovo je povijesna prilika za rješavanje sukoba koji se samo putem politike može i treba riješiti", rekao je član PSOE-a član Santos Cerdan nakon potpisivanja sporazuma.

RAT U IZRAELU Francuska vlada: Više od 1.000 antisemitskih izgreda od 7.listopada, uhitili 486 ljudi

Puigdemont je pak poručio da španjolska vlada neće dočekati kraj mandata ne ispuni li obećano.

Španjolska lijeva vlada ovisit će tijekom mandata o potpori regionalnih stranaka Katalonije i Baskije koje se zalažu za neovisnost.

Španjolska desnica smatra da bi oprost organizatorima katalonskog referenduma iz 2017. mogao potaknuti zagovornike neovisnosti na novi pokušaj odcjepljenja što bi ugrozilo cjelovitost Španjolske.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • urnebes 10.11.2023.

    sve poludilo.

  • Luna777 10.11.2023.

    Sreća što je nama baš svejedno kakve zakone i zabrane nam Vlada donosi, pa ne izlazimo na ulice, već marljivo radimo, saginjemo glavu, šutimo i trpimo, ma što trpimo?, čak ih natrag i biramo. Da li smo neuk i mazohistički narod???

  • HerojTito4 10.11.2023.

    Besposlen pop krsti jariće

Komentiraj...
Vidi sve komentare