Policija je u nedjelju bacila suzavac kako bi rastjerala prosvjednike ispred parlamenta dok su se desetci tisuća Grka okupili u Ateni kako bi prosvjedovali protiv dogovora Grčke s Makedonijom o njezinu imenu.
Središte Atene zauzelo je tisuće ljudi s plavo-bijelim grčkim zastavama od koji su mnogi došli iz svih dijelova zemlje kako bi prosvjedovali protiv sporazuma da se bivša jugoslavenska republike nazove Republikom Sjevernom Makedonijom.
Mnogi Grci smatraju da ime Makedonija znači i polaganje prava na sjevernu pokrajinu njihove zemlje istoga imena.
Prespanski sporazum koji su potpisale vlade dviju zemalja deblokira put bivše jugoslavenske republike prema NATO-u i Europskoj uniji nakon što ga ratificira grčki parlament.
"Ne možemo podnijeti ovaj dogovor, da se odreknemo naše Makedonije, naše povijesti", rekla je umirovljenica Amalia Savrami (67) mašući velikom grčkom zastavom na atenskom trgu Syntagma.
"Makedonija je grčka, točka".
Lokalni stanovnici kažu da je skup u Ateni bio najveći zadnjih desetljeća daleko premašivši prosvjede protiv štednje ranijih godina.
Makedonski premijer Zoran Zaev je nastojao ubrzati put zemlje prema NATO-u i EU rješavajući desetljećima star spor o imenu s Grčkom nastao već proglašenjem neovisnosti Makedonije 1991.
Grčka se suglasila da dok se ne riješi spor oko imena njezin sjeverni susjed s dva milijuna stanovnika može nositi ime Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija pod kojim je primljena u Ujedinjen narode 1993.
Sporazum između dviju zemalja potpisan na obali Prespanskog jezera u lipnju 2018. pozdravio je kao uspjeh grčki premijer Alexis Tsipras čija je lijevo-desna koalicija došla na vlast 2015. On je preživio glasovanje o povjerenju u parlamentu nakon što je manji koalicijski partner izašao iz koalicije zbog sporazuma o imenu Makedonije.
Sporazum sa Skopljem pokvario je odnose Tsiprasove ljevičarske Syrize s desnom Neovisnom grčkom strankom, njezinim koalicijskim partnerom, koja je prigovorila uporabi imena Makedonija u dogovorenom imenu.