Oko 20 tisuća građana oštećeno je, a dvije tisuće obitelji mogle bi biti deložirane zbog mutnih poslova 42 austrijske štedionice RBA i drugih banaka. One su na području Hrvatske sklapale kredite bez dozvole za rad HNB-a, upozorili su na konferenciji za novinare u Saboru Hrvatski laburisti. Kako javlja HRT, zatražili su da se zaustave ovrhe i deložacije dok naše i austrijsko pravosuđe ne obradi više od 300 kaznenih prijava.
- Pozivamo Vladu da hitno zaštiti građane od deložacija donesenih zbog kredita podignutih u RBA štedionicama te da donese moratorij na sve ovrhe i deložacije dok god pravosuđe ne istraži pod kojim su uvjetima te austrijske štedionice poslovale u Hrvatskoj. HNB ima podatke o računima, pozivamo guvernera Borisa Vujčića da prestane glumiti mramorni kip na Trgu burze i počne konačno vući poteze koje će štititi građane, ne samo interese kriminalnih hobotnica koje sebe prozivaju bankama - izjavila je na konferenciji za novinare v.d. predsjednice stranke Nansi Tireli.
Reiffeisen: Sve je po zakonu, trudimo se pomoći građanima
Nakon njezine prozivke očitovala se i Raiffeisen bankarska grupacija Štajerske u kojoj kažu kako su krediti sklopljeni po zakonskim propisima što su, kažu, potvrdile i dosadašnje prvostupanjske presude u nekoliko tužbi.
- Nekoliko lokalnih austrijskih banka, članice Raiffeisen bankarske grupacije Štajerske, odobravale su hrvatskim građanima kredite u Austriji (oko 3000 kredita), što predstavlja regularno i uobičajeno bankovno poslovanje po svim austrijskim i hrvatskim zakonima. Kreditni uvjeti tih banaka mnogim su građanima tada predstavljali najpovoljniju soluciju, a prilikom sklapanja kredita građani su kao jamstvo zalagali svoje nekretnine u skladu s hrvatskim zakonima. S ekonomskom krizom, zbog teške financijske situacije neki korisnici kredita, nažalost više nisu bili u mogućnosti otplaćivati rate svojih kredita, što je rezultiralo time da su neke nekretnine ovršene. Deložacije, odnosno ovrhe su dosad provedene u cca 70 slučaja (samo 2% korisnika kredita). Manji broj hrvatskih korisnika austrijskih kredita odlučio je na hrvatskim sudovima tužiti banke za ništetnost ugovora, no sve dosadašnje tužbe rezultirale su prvostupanjskim presudama u korist banaka, uz nove visoke sudske troškove građanima, stoji u priopćenju.
Dodaju i kako članice Raiffeisen bankarske grupacije imaju razumijevanja za tešku situaciju u kojoj su korisnici kredita te da 'čine sve u svojoj moći da u otvorenoj komunikaciji sa svojim hrvatskim klijentima nađu konstruktivna rješenja na obostranu korist'. Napominju kako deložaciju obitelji Dukić/Družinec provodi privatna osoba koja legitimnim putem nastoji ostvariti svoje pravo na nekretninu, a ne banka.