Franka Siljan (66) iz Muntića kraj Pule prvu dijalizu imala je 26. siječnja 1976. I tako do danas, tri puta tjedno. To je više od 25.000 sati dijalize.
- Već sam navikla ponedjeljkom, srijedom i petkom ići na dijalizu po četiri sata. U početku je trajala i 7 sati - kaže Franka kojoj je jednom transplantiran bubreg, i to nakon šest mjeseci dijalize, no tijelo ga je ubrzo odbacilo.
- Još sam tri puta bila pozvana na transplantaciju, ali nalazi nisu bili dobri pa se od toga odustalo. Ne čekam bubreg nakon svih tih godina. Uživam u životu te se radujem svakom novom danu - rekla je Franka. Imala je samo 26 godina kad je započela s dijalizom, najprije u Rijeci, a kad je centar otvoren u Puli, ona je bila među prvim pacijentima.
- Računala sam da sam do sada dijalizirana više od 5500 puta, a znam da sam među onima s najduljim stažom u državi - smije se.
Prije nego što je bolest nastupila, rodila je sina u 21. godini. Danas, kaže, uživa u društvu troje unuka.
- Liječnici i sestre u pulskoj bolnici su kao moja obitelj. Radila sam 10 godina, od 1968. do 1978. godine kao pletačica u Puli. Kad je moje tijelo nakon transplantacije odbacilo bubreg, poslana sam u mirovinu iako mislim da sam mogla dati više. Od tada je dijaliza moj posao. Volim raditi i ne predajem se nikad. Kuham, čistim, zapovijedam drugima - kroz smijeh kaže ova rekorderka.
Iako se pacijenti na dijalizi moraju pridržavati režima prehrane, Franka si priušti od svega po malo, a najviše voli slatko.
- Moja vena na ruci bode se tri puta tjedno punih 40 godina i ne žali se još - kaže Franka.
- Danas su više od 50 posto populacije koja ide na dijalizu stariji. Franka predstavlja veliki uspjeh za nas liječnike, ali i medicinske sestre - rekao je dr. Ladavac.
Kao obitelj
Franka predstavlja veliki uspjeh za nas liječnike, ali i medicinske sestre jer je medicina kroz sve te godine puno napredovala, a zbog toga je kvaliteta njezina života bolja, kaže voditelj pulske dijalize dr. Ranko Ladavac