Teški kriminal otkriven je u MUP RS u BiH. Naime u policijskom depozitu koji se nalazio u krugu vojarne „Sarica“ nedostaje čak 26 automobila, više tisuća konvertibilnih maraka, nekoliko stotina kilograma duhana i drugih materijalnih dokaza koji su oduzeti u policijskim akcijama u proteklim godinama, piše portal Srpskainfo.
MUP upozoren još prije dvije godine
Neslužbeni izvor iz Policijske uprave Banjaluka otkrio je da je crveni alarm u MUP Srpske upaljen tek nakon zahtjeva Tužilaštva BiH da im se vrati duhan oduzet od optuženog koji je procesuiran pred Sudom BiH.
- Kada su otišli u depozit da izuzmu sporni duhan kako bi ga vratili utvrđeno je da tog duhana nema – objasnio je izvor iz Policijske uprave Banjaluka.
Tijekom daljnje istrage utvrđeno je da su MUP RS-a i Policijska uprava Banjaluka su još prije dvije godine bili upozoreni da se u policijskom depozitu u krugu vojarne „Sarica“ događaju nezakonite stvari i težak kriminal.
- MUP i Policijska uprava Banjaluka još ranije su službeno informirani da nedostaje čak 26 automobila. Dakle, ne samo dijelovi, već 26 vozila komplet - objasnio je izvor.
Osim toga konstatirano je da nedostaje ogromna količina duhana. Samo u jednom slučaju u 20-ak velikih kutija duhana bilo je zapakirano i osigurano dokaznom trakom zapečaćeno ukupno 2.000 pakovanja rezanog duhana u svakoj od kutija.
- Kada su otvorili te kutije u njima se nalazilo tek 500 do 800 komada duhana, dakle nedostajalo je više od tisuću pakiranja duhana po kutiji, a da ne govorimo za ostale kutije u kojima su se nalazile pojedinačne kutije oduzetih cigareta - kaže izvor.
Nadležni ništa nisu poduzimali godinama
Nadležni u MUP-u Srpske bili su obaviješteni i da iz jedne vreće koja je oduzeta od osuđenika za neovlaštenu proizvodnju i promet narkotika nedostaje nekoliko tisuća KM.
- Prvo je apsurd kako se uopće došlo do toga da se osuđenom za trgovinu drogom vraća novac, ali da nije bilo ovoga ne bi se ni saznalo da je ukraden novac. Naime, osuđenik je nakon odluke suda došao po svoje stvari koje su bile upakirane u zapečaćenu vreću. U toj vreći su se nalazili mobilni telefoni i koverta na kojoj je pisalo novac. Međutim, ni marke u koverti nije bilo, a trebalo je biti više tisuća KM - objasnio je odlično obaviješteni izvor iz MUP-a.
Da stvar bude još gora pojedini hangari bukvalno su razvaljeni, pa se u njih moglo ulaziti i kroz pukotine. Međutim, tragično je što su u njih ulazili oni koji su se mogli kretali prostorom vojarne.
Nevjerojatno je da nadležni ništa nisu poduzimali godinama, te da je najvjerojatnije postojao prešutni dogovor, a detaljna istraga trebala bi dati odgovor i na ovo pitanje.