To je to što me zanima!

"Teroristi koriste izbjegličku krizu kako bi ušli u Europu"

Frontex je u izvješću priznao i da ne zna pravi broj migranata koji su došli u Europu i da ih nema čime pratiti. Članice Europske unije su 2015. izvijestile da je bilo 1,82 milijuna ilegalnih prijelaza granica
Vidi originalni članak

Frontex, europska agencija za zaštitu granica je priznala da teroristi koriste izbjegličku krizu kako bi ušli u Europu te činili zvjerstva diljem kontitenta. Frontex je u izvješću priznao i da ne zna pravi broj migranata koji su došli u Europu i da ih nema čime pratiti. Članice Europske unije su 2015. izvijestile da je bilo 1,82 milijuna ilegalnih prijelaza granica.

Frontex navodi kako je nevjerojatno veliki broj građana EU-a otputovao u Siriju kako bi se borili za Islamsku državu, a sada se vraćaju u Europu, predstavljajući se kao izbjeglice.  

Stručnjaci ne isključuju mogućnost velikih terorističkih napada u BiH

Nije isključena mogućnost da se u BiH dogodi teroristički napad razmjera napada iz Bruxellesa ili Pariza, ocijenio je u srijedu jedan od vodećih stručnjaka u oblasti borbe protiv terorizma na području Balkana Vlado Azinović dodajući da se sigurnosne službe BiH unatoč fragmentaciji uspješno bore i predstavljaju kompetentnog partnera sličnim službama u svijetu u sprječavanju ovih sigurnosnih izazova.

"Bilo bi jako neodgovorno da se ponašamo kao da se to ovdje ne može dogoditi. Potrebna je jedna doza opreza kada je u pitanju ponašanje agencija, ali i nas građana prema tome. Ona naravno postoji i mislim da agencije koje se brinu o ovakvim sigurnosnim izazovima to rade na vrlo kompetentan i odgovoran način. S druge strane ne treba izazivati paniku niti strah", rekao je Azinović na konferenciji koju je u Konjicu organizirala misija OESS-a u BiH, upitan o mogućnosti izvođenja velikih terorističkih napada u BiH.
Pri tome je pojasnio da se i puno organiziranije države nisu u stanju suprotstaviti novim sigurnosnim iskušenjima budući da su počinitelji terorističkih djela osobe koje nikada nisu bile zabilježene u policijskim dosjeima.
"To naravno nije slučaj samo u BiH. To je fenomen s kojim se bore i ne uspijevaju izaći na kraj čak niti puno kompetentije, bolje opremljene, ustrojenije i hijerarhijski bolje postavljene države. To postaje globalni fenomen", ocijenio je Azinović.
Naveo je i da je UN od ranije imao podatak po kojemu je iz BiH 217 osoba otišlo boriti se na strani Islamske države.
Profesor s Visoke škole CEPS-a i donedavni pomoćnik ministra sigurnosti zadužen za terorizam Vjekoslav Vuković upozorio je kako veliki sigurnosni problem  predstavljaju borci povratnici s ratišta, posebno iz Sirije i Iraka čije je kažnjavanje tek s jednom godinom zatvora ocijenio lošom porukom u borbi protiv terorizma.

U više slučajeva Državno odvjetništvo BiH sklopilo je nagodbe da se ratnicima, povratnicima iz Sirije i Iraka, izrekne kazna zatvora od jedne godine zatvora.
Vuković je istaknuo kako je BiH prva donijela izmjene kaznenog zakona o služenju u paravojnim formacijama.
Teolog Muhamed Jusić istaknuo je da BiH prema teorijskome određenju ekstremista nije u prvoj skupini zemalja za izvođenje terorističkih napada ističući da je pogodna za novačenje sljedbenika.
Voditelj misije OESS-a u BiH Jonathan Moore ocijenio je iznimno važnom ulogu medija posebice stoga jer su i sami mediji bili žrtvama terorističkih napada. Naveo je da je iznimno važno da mediji pravilno prezentiraju opasnosti od terorizma, ali i izbjegavaju senzacionalizam. "Važno je da novinari shvate kakav utjecaj i kakvu odgovornost imaju u ovom kontekstu. Moraju uraditi sve kako bi smanjili doprinos terorističkoj propagandi tako što će smanjiti broj senzacionalističkih informacija", pojasnio je  Moore.

 

Idi na 24sata

Komentari 39

  • walterzenga 06.04.2016.

    postavlja se pitanje političke i kaznene odgovornosti visokih dužnosnika u nekim europskim državama. inače ništa nismo naučili i opet će doći neka prolupana Angela, ili staro buncalo Pusić, pa će u ime svojih iluzija ugroziti cijeli kontinent. počinili su strašnu grešku, radi se o veleizdaji i obmani cijelih nacija, sa surovim posljedicama koje će trajati desetljećima. smrtna kazna.

  • Tomislav Petrić 06.04.2016.

    Well, good fu**ing morning!

  • Winetou 06.04.2016.

    Šta na ovo kažu Soroševi ""filantropi" iz udruge "Dobrodošli" ? Usput bih se osvrnuo na već otrcanu izjavu bivše regionalne ministarke da loši momci putuju prvom klasom...ono jastog, šampanjac....

Komentiraj...
Vidi sve komentare