Prema izvještaju Freedom in the World 2017., neprofitne organizacije Freedom House, sve manje zemalja u svijetu smatraju se "slobodnima" - tek 45 posto njih.
Hrvatska je prilično dobro rangirana i na ljestvici od 0 do 100 osvojili smo čak 87 bodova, Slovenija 92, Italija 89, Mađarska 76 kao i Srbija, dok su susjedne zemlje poput Bosne i Hercegovine, Crne Gore te Kosova i Makedonije označene kao "djelomično slobodne".
Od ostalih zemalja, njih 30 posto smatra se "djelomično slobodnima", s nekom razinom demokracije i novinarstva koji može biti korumpiran ili pod jakim utjecajem i kontrolom vladajuće stranke.
Bliski Istok i veći dio Afrike imaju najgori rejting, a slijedi ih i Euroazija.
Možda najzabrinjavajući podaci odnose se na zemlje u kojima su se značajno unazadile vrijednosti poput političkih prava, civilne slobode ili čak oboje. Te zemlje se prema istraživanju vode kao "slobode", što je vrlo alarmantno za demokratski sustav u svijetu.
Jedna od takvih zemalja je i susjedna Srbija te Češka, Danska, Francuska, Mađarska, Poljska, Brazil, SAD, Tunis i Španjolska.
Pad u "slobodama" zemlja prema istraživanju bit će dugoročan trend koji je počeo prije 11 godina, a naglo porastao zahtjevom Britanije za izlaskom u EU te odabirom Donalda Trumpa kao Američkog predsjednika. Pad demokracije bilježi se na svim kontinentima. Najveći pad zabilježen je u zemljama u ratu ili pod Bliskoističnom dikaturom te čak u jednoj europskoj demokratskoj državi - Mađarskoj.
I dok su brojne zemlje u padu, svijet demokracije i slobode ima i svijetlu točku u ovom istraživanju. Afričke države Burkina Faso, Somalija i Srednjoafrička republika pokazuju male znakove napretka dok je najveći "pobjednik" istraživanja Kolumbija, čiji je predsjednik Juan Manuel Santos prošle godine osvojio Nobelovu nagradu za mir.