Sedam godina nakon podnošenja izvornog zahtjeva, hrvatski zahtjev za zaštitu tradicionalnog izraza "Prošek" objavljen je danas u Službenom listu Europske unije.
Time se potvrđuje da je prijava u skladu s pravilima za utvrđivanje pravila o zaštićenim oznakama podrijetla i oznakama zemljopisnog podrijetla, tradicionalnim izrazima, označavanju i izlaganju određenih proizvoda u vinskoj industriji, a ta su pravila povezana s prihvatljivošću i valjanošću prijave.
Objava aplikacije pokreće postupak prigovora koji traje dva mjeseca od dana objave, a koje mogu podnijeti države članice EU -a, treće zemlje ili bilo koja pravna ili fizička osoba s legitimnim pravima i interesima.
Nakon završetka postupka prigovora, odbor bi trebao donijeti provedbeni zakon kojim se odobrava zaštita tradicionalnom klauzulom ili odbija zahtjev ako uvjeti nisu ispunjeni.
Što je Prošek?
Prošek se proizvodi od tehnološki prezrelog i prosušenog bijelog grožđa i to od loze uzgojene samo u četiri hrvatske regije: Sjeverna Dalmacija, Dalmatinska zagora, Srednja i Južna Dalmacija te Dingač.
Te 2013. u javnosti je stvorena potpuno kriva percepcija jer su se svi ponašali kao da je Prošek zabranjeno vino zbog pobune Talijana.
I Dalmatinci i vinari sve ovo jako emotivno doživljavaju jer Prošek je dio tradicije, baštine, ostavštine djedova, feštanja po konobama i kalama.
Zašto su se Talijani pobunili?
Susjedi Talijani tvrde da ime Prošek previše slično njihovom Proseccu i da se zna što je to pravi Prosecco i gdje se proizvodi pa nam tako blokiraju mogućnost da naše tradicionalno desertno vino zovemo i zaštitimo kao Prošek.