"Razumijem nervozu oporbe, jer im uradak na kojem su radili tjednima ne može proći u Saboru. Napravili su akt koji može pisati osoba koja živi u '47., '48. godini prošlog stoljeća, koja ne zna da je stvorena hrvatska država u kojoj je sudbena vlast neovisna“, rekao je Branko Bačić u raspravama na slobodnu temu.
Oporbi je poručio da vladajuća većina neće donijeti odluku o osnivanju koja je protuzakonita i protuustavna. "Zato ste nervozni i skačete s povredama Poslovnika koje su ispod razine zastupnika", rekao je kolegama odbacujući njihove prozivke da se HDZ zapravo ne želi obračunati s korupcijom i kriminalom.
Grmoja: Ako itko zna kako OZNA funkcionira, zna HDZ
"Ako ijedna stranka i Vlada radi na suzbijanju korupcije i kriminala, onda je to ova Vlada, koja je omogućila potpunu neovisnost DORH-a, USKOK-a i policije", ustvrdio je Bačić predbacujući oporbi kako bi u Sabor pozivala suce da govore o predmetima koji se vode.
"Vi unaprijed želite procesuirati hrvatsko sudstvo i Ustavni sud i DORH", uzvratio im je.
"Ako itko zna kako OZNA funkcionira, znate vi iz HDZ-a, jer nigdje nema više bivših partijaša i udbaša nego u HDZ-u, pravosuđe ste vi iskadrovirali sa svojim kumovima", odgovorio mu je Nikola Grmoja (Most).
Grmoja kaže da rasprava o osnivanju povjerenstva nije rasprava o pravu, nego politička rasprava. "Ne trebaju nam fiškalski argumenti, rasprava je politička i svodi se samo na jedno, želimo li se ili ne obračunati s korupcijom, ili još plastičnije - što krije 'neznajući' Andrej Plenković", rekao je.
Sandra Benčić (Zeleno-lijeva koalicija) ne slaže se s premijerovim ocjenama da je istražno povjerenstvo preširoko postavilo istragu i da dovodi u pitanje nezavisnost sudstva.
Nezavisnost sudstva ne podrazumijeva zabranu nadzora nad radom pravosudnog sustava, kaže zastupnica i dodaje kako je premijer svojim izjavama htio "prodati kvaku 22", odnosno htio je da se povjerenstvo bavi Janafom, pa bi, kad počne sudski postupak, po zakonu moralo prestati s radom.
Osim toga, dodala je, kad se radi na pojedinačnom slučaju, premijer može reći da se radi o individualiziranoj krivnji, ali kada bi se analizirale sustavne manjkavosti borbe protiv korupcije, tada bi na vidjelo izašlo da je upravo HDZ stvorio i održava sustav koji je neotporan na korupciju i političke utjecaje.
"Zato se HDZ sada napokon boji, zato je premijer, nakon što je vidio da istražno povjerenstvo ne želi biti šou za javnost, podvio rep i odlučio ipak ga ne podržati", ustvrdila je.
Mrak Taritaš: Od borbe protiv korupcije nema ni "b"
Anka Mrak Taritaš (Ženski klub) naglašava da u Hrvatskoj od borbe protiv korupcije nema ni "b", pa postaje sasvim očito da nam je pravosuđe prepreka na putu prema ozbiljnoj državi.
Ivo Sanader i HDZ, Zdravko Mamić, Todorić i njegovi menadžeri, Vidošević, Bandić, Rimac, sudionici afere Janaf i tako u nedogled, godinama se nižu afere i spektakularna uhićenja, uvijek isti odvjetnici daju izjave, a na kraju od svega toga ne ispadne ništa, kaže Mrak Taritaš.
Hrvoje Zekanović (HS) podsjetio je kako je 7. listopada godišnjica raketiranja Banskih dvora u kojima je 1991. zamalo ubijen prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i čelnici bivše države.
"Apsurd je današnje situacije, kad bi danas netko htio likvidirati državno vodstvo ne bi trebao gađati Banske dvore nego jednu zgradu u Slovenskoj ulici", izjavio je Zekanović ističući da se najviše pozicionirani političari, menadžeri, novinari, suci i zapovjednici Oružanih snaga sastaju u klubovima gdje na stolu stoje brojači novaca.